Çelik: 'Çocuklarımızla ilgilenelim'

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, velilere seslenirken, ''Lütfen, otomobillerimizle ilgilendiğimiz kadar çocuklarımızla ilgilenelim'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulunda gündemdışı konuşma yapan AK Parti Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Geçlik ve Spor Bayramı öncesinde Samsun'da 3 gün süreyle gençlikle ilgili tüm sorunların ele alınacağı ''Gençlik Şurası'' ya da ''Gençlik Kurultayı''nın toplanmasını önerdi. Uzunkaya, Bakanlar Kurulunun da 19 Mayıs'ta Samsunda toplanmasını istedi.

Uzunkaya'nın konuşmasını Hükümet adına yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Çelik, toplumların geleceği için önemli olan gençlerin, Türkiye gibi nüfusunun yüzde 63'ünü 0-34 yaş arasının oluşturan bir ülke için çok daha önemli olduğunu kaydetti. Gençlikle ilgili olarak, konunun farklı yönleri nedeniyle sorumluluğu olan bakanlıklar arasında koordinasyonun mevcut olduğunu anlatan Çelik, 81 il ve 49 ilçede gençlik merkezleri bulunduğunu, ayrıca çeşitli belediyelerin önemli faaliyetler yaptığını kaydetti.

Gençlerin daha iyi yetişmesi, paylaşımcılığı esas almaları, sosyal sorumluluk sahibi olmalarını amaçladıklarını belirten Çelik, bunun için müfredatta değişiklik yaptıklarını hatırlattı.

100 Temel Eser ile ilgili eleştirilere yanıt veren Çelik, ''Bazı gözü açık ve istismarcılar, eserlerin üzerine Milli Eğitim Bakanlığından onaylı olduğunu koyarak ve araya uygunsuz ifadeler koyarak, çeşitli soru işaretlerine yol açtı. Oysa, bu eserler çok özenli ve Türkiye'nin birikim sahibi insanları tarafından seçilmiştir'' dedi.

Öğrencileri kitap okumaya özendirdiklerini hatırlatan Çelik, yapılan araştırmalara göre bir öğrencinin 3.5 saatini televizyon karşısında geçirdiğini, bunun da haftada 24.5 saate karşılık geldiğini kaydetti. ''Günde 10 saatini televizyon başında geçirdiğini söyleyen var'' diyen Çelik, internette geçirilen zamanının da dahil edilmesi halinde, bir öğrencinin okulda bulunduğu zamandan daha fazlasını televizyon başında ve internette geçirdiğini vurguladı.

Bu konuda velilerin, ''Ben çocuğumu okula gönderiyorum, yanlış alışkanlık olmamasını temin edin'' diyemeyeceğini kaydeden Çelik, ''Velilere sesleniyorum; otomobilimizle ilgilendiğimiz kadar çocuklarımızla ilgilenelim. Otomobilimizden ses geldiği zaman hemen onu bir tamirciye götürüyoruz. Çocuklarımızdan ses geldiğinde buna aldırmıyoruz. Ne zaman S.O.S verdiğinde ilgileniyoruz. O zaman da çok geç oluyor'' diye konuştu.

ELİNE KİTAP ALMAYAN ANNE, BABA

Çelik, bir öğrencinin günde 18 saatini okul dışında geçirdiğini, bu nedenle velinin, sokağın, medyanın ve diğer tüm kesimlerin sorumluluğu olduğunu; herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

Anne, baba ve öğretmenlerin öğrencilere örnek olması gerektiğini belirten Çelik, ''Evde eline kitap almayan bir anne babanın, çocuğuna kitap okumasını ya da elinde sigarayla koridorlarda dolaşan öğretmenin öğrenciye sigara alışkanlığının ne kadar kötü olduğunu söylemesi inandırıcı olamaz. Öğrenciler üzerinde öğretmen kadar aile, medya, siyasetin ve sokağın da sorumluluğu var'' diye konuştu.

LAİKLİKTEN TAVİZ VERMEDEN

Milli ve manevi değerlere sahip, geçmişine ve geleceğine sahip çıkan, dünyadaki gelişmeleri izleyen insanlar yetiştirmek zorunda olduklarını ifade eden Çelik, ''Küreselleşme doğrudur yanlıştır tartışmaları çok geride kalmıştır. Bu, Erzurum'da bir kişinin soğuktan nefret ettiğini söylemesine benzer. Bunu söylemesi soğuğun etkisi dışında kalmasını getirmez'' dedi.

Çelik, hurafelerden uzak, dinin güzelliğini çocuklara ve gençlere aktarmanın bakanlığının sorumluluğunda olduğuna işaret ederek, laiklikten hiçbir şekilde taviz vermeden ihtiyaçları karşılayacak şekilde din öğretimi yapılmasının önemine dikkati çekti.

Uzunkaya'nın önerisinin ilgili Devlet Bakanlığı tarafından kabul edilmesi halinde bakanlık olarak buna destek vereceklerini belirten Çelik, Atatürk'ün doğumunun 125. yılı dolayısıyla ''Cumhuriyet gezileri'' düzenlediklerini, ayrıca tüm illerden 10 bin öğrenciyi Çanakkale'ye götürdüklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious