Çelik: "Cübbe giy, cadde gez"

Çelik:
  • Giriş : 22.03.2009 / 16:09:00

Uludağ Üniversitesi öğrencilerle buluşan Bakan Faruk Çelik, üniversite hocalarının cüppeli protestolarına gönderme yaptı: "Canın sıkıldı hükümete karşı olup cübbeyi giy, cadde gez. Bu senin görevin değil"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Üniversite şu değil ki, canın sıkıldı hükümete karşı olup cübbeyi giy, cadde gez. Senin görevin bu değil'' dedi.

Bakan Çelik, AK Parti Bursa İl Gençlik Kollarınca düzenlenen kahvaltıda, Uludağ Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Çelik, Anadolu'nun kırsal kesiminde dünyaya gelen birisi olduğunu, binbir türlü yoklukla büyüdüğünü, eğitim döneminde de maddi ve manevi birçok sorun yaşadığını söyledi.

Her şeye rağmen şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin 24 bakanından biri olduğunu belirten Çelik, Türkiye'de çalışınca, gayret edince ulaşılamayacak bir makamın, ulaşılamayacak bir imkanın olmadığını ifade etti.

Çalıştıklarını, gayret ettiklerini, yokluklar da yaşadıklarını varlıklar da gördüklerini anlatan Çelik, sonunda hayal dahi edemeyeceği bir noktada Türkiye'ye hizmet sunma gayreti içinde olduğunu kaydetti.

Gençlerin öz güvene sahip olması ve eğitim dönemini iyi geçirmeleri gerektiğini vurgulayan Bakan Çelik, şöyle konuştu:

''Birikiminizi ve niteliğinizi artıracaksınız ve bir gün gelecek ki bu birikimlerinizi kullanma alanı konusunda siz ihtiyaç değil, birileri size ihtiyaç duyacak. Eğer bugünlerde birikim anlamında zaman iyi geçirilmezse yarın size değil, başkasına, daha nitelikli olana ihtiyaç duyulur. Anadolu'dan geldim, benim babam işçi bir adam, bunlar ölçü değildir. Ölçü sizsiniz, ölçü şu sıralarda edindiğiniz imkanlardır, değerlerdir. Gençlik politize olsun, gençlik apolitik bir süreç içinde mi yer alsın? İkisini de doğru bulmuyorum. Ne politikadan uzak olun ne de politize olun. Bunun bir ayarı var, dengesi var.''

-''GENÇ NÜFUS DEZAVANTAJA DÖNÜŞEBİLİR''-

Türkiye'nin geçmiş yıllarda binlerce genci toprağa verdiğini anımsatan Çelik, bu nedenle ''şu bu çatışmalarının'' ne bireye ne de topluma bir şey kazandırmadığını vurguladı.

Türkiye'nin ülke, bölge ve dünyadaki gelişmelere anlam yükleyebilen, onları değerlendirebilen, onlara yorum getirebilen, tartışabilen bir gençliğe ihtiyaç duyduğunu belirten Faruk Çelik, şöyle devam etti:

''Politize olup, onun neticesinde bilimin, iradenin, mantığın ayakların altına alındığı, yumrukların sıkıldığı bir gençlik olmasın. Diğer taraftan etliye sütlüye karışmam, işime bakarım, olaylara ilgi duymam, Türkiye'de ne olup biter onu da bilmem, (Obama ayın 6'sında niye gelir anlamam) anlayışı da doğru değildir. Çünkü siz, 71.5 milyon vatandaştan birisiniz, ama sıradan birisi değilsiniz. Sizler, Türkiye'nin geleceğini şekillendireceksiniz. Şu salonda oturanların 15 yıl sonra nereye geleceğini kimse kestiremez. Türkiye'de genç nüfus şu anda avantaj, ama yakın zamanda dezavantaja dönüşebilir. Çünkü genç kalmayacak. Biz 30-40 yıllık zaman sürecinde genç nüfusu iyi kullanamayan, sen ben kavgalarıyla kurban eden bir ülkeyiz. Diğer ülkeler genç nüfuslarıyla büyük başarılar elde ederken, biz sen ben kavgalarıyla zamanı boşa harcadık ve genç nüfusu değerlendiremedik. Şimdi son çeyrekteyiz ve genç potansiyeli iyi değerlendirmeliyiz.''

-''CÜBBEYİ GİY, CADDE GEZ''-

Çelik, Uludağ Üniversitesinin tarihindeki en büyük desteği Hükümetleri döneminde aldığını, üniversite tarafından ne istenildiyse hepsini gerçekleştirdiklerini, bir denileni iki etmediklerini söyledi.

Siyasetçi olarak rehberlerinin bilim olması gerektiğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

''Üniversite bizim önümüzü açmalı ve biz de o caddede yürümeliyiz. Üniversite şu değil ki, canın sıkıldı hükümete karşı olup cübbeyi giy, cadde gez. Senin görevin bu değil. Senin görevin siyasetin önünü açmak. Bilimsel veriler doğrultusunda toplumda tıkanan sorunların önünü açmak. 'Yanlış yapıyorsun doğrusu budur' demek. Ben de gelip, inceleyip 'doğru' demeliyim. Böyle bir dayanışma olmalı. Biz yıllarca ideolojik çatışmalarla zamanı boşa harcamışız. Bu seçimler iyi değerlendirilmeli.''

Çelik, Türkiye'nin, istikrarlı dönemlerde varlığını her yerde hissettiren bir ülke olduğunu, çok başlılık döneminde, koalisyon dönemlerinde çok kan kaybettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''İstikrarı bozmak isteyen unsurlar var. İstikrar bozulunca çıkış yolu bulacağını zannedenler var. Bu yol doğru değil düşüncesindeyiz. Türkiye'de karanlık odaklar var. Türkiye'de hukuka rağmen hukuksuzluk içinde oluşan yanlışlıklar var. Onların açığa çıkması açısından ülke kritik bir süreç yaşıyor. Vatandaşların bunu da iyi değerlendireceği inancındayım. Aksi takdirde demokrasi lafını yapmak ayrı bir şey, demokratik cumhuriyetin lafını yapmak ayrı bir şey. Demokratik cumhuriyetin bütün unsurlarıyla yaşaması ayrı bir şey. Amacımız demokratik cumhuriyeti ilelebet bütün şeffaflığıyla yaşatmaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*