Çelik: Dershane açmayı zorlaştıracağız

Çelik: Dershane açmayı zorlaştıracağız.10640
  • Giriş : 26.06.2008 / 05:08:00
  • Güncelleme : 26.06.2008 / 00:34:59

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dershane açmayı zorlaştıran bir yapı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çelik, dershanelerin açılışını daha sistematize eden ve dershane açmayı zorlaştıran bir yapı üzerinde çalıştıklarını belirterek, ''Dershane açma meselesinde ciddi sınırlamalar getireceğiz'' dedi.

Bakan Çelik, OKS, SBS soru ve cevaplarını hazırlayan öğretmenler ve işçiler onuruna Başkent Öğretmenevi'nde verdiği yemekte, OKS'nin kaldırılacağının ve yerine öğrenciyi okula bağlayan, ilköğretim başarı puanının çok daha ön plana çıkarılacağı bir sistemin getirileceğinin ifade edilmesinin ardından, 2006-2007 eğitim öğretim yılında Türkiye'de 276 yeni dershanenin kurulduğunu ama 236 dershanenin de kapandığını söyledi.

Dershane sayısında, 2003 ile 2008 yılları arasında artma meydana geldiğini belirten Çelik, yeni sistemin hayata geçirilmesinin beyan edilmesinden sonra açılan ve kapanan dershaneler bulunduğunu söyledi.

Bakan Çelik, Bakanlık olarak 5-6 aydır dershanelerin açılmasına ilişkin bir çalışma yaptıklarını bildirerek, şunları kaydetti:

''Dershanelerin açılışını da çok daha sistematize eden ve dershane açmayı zorlaştıran bir manada, çok daha eğitimin ruhuna uygun, belki ekstra bazı imkanlar isteyen bir yapı üzerinde çalışıyoruz. Öyle rastgele, apartman katlarında dershane açma meselesinde ciddi sınırlamalar getireceğiz.

Türkiye'de dershaneleri de kursları da aynı kategoride görmemek lazım. Kurslar eskiden beri vardır. Sınav sistemlerinin hepsini kaldırsanız yine var olmaya devam edecektir.''

Çelik, bir gazetecinin ''dershaneler konusunu ele alırken, mevcut dershanelerde bir elemeye mi gidilecek'' sorusu üzerine, ''Şu anda mevcut dershaneleri kapatmak gibi bir şey kimsenin aklından geçmez. Mevcut dershaneleri kapatmak, o insanları mağdur etmek aklımızın köşesinden geçmez. Çünkü onlar legal faaliyet gösteriyorlar'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious