Çelik: Din ve vicdan özgürlüğü devletin vazifesi

Çelik: Din ve vicdan özgürlüğü devletin vazifesi.7917
  • Giriş : 23.02.2008 / 15:56:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün üniversitelerde başörtü yasağını kaldıracak anayasa değişikliğini onaylaması ile ilgili tartışmalardaki laiklik endişelerine cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çelik, laik bir devlette din kurallarının devleti yönetemeyeceğini dile getirerek, "Ancak o devletin vatandaşları din ve vicdan özgürlüğüne sahip olacaklardır ve onların bu özgürlükleri yaşamalarını ise devlet temin edecektir. Bu anayasa değişikliğinin özü ve ruhu budur." dedi.

AK Parti'nin 12. Bölge Şura Toplantısı'na katılmak için Van'a gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, gazetecilerin gündemle ilgili soruların cevaplandırdı.

Bakan Çelik, üniversitelerde başörtü yasağının kaldırılması için yapılan Anayasa Değişikliği Meclis'te 411 milletvekilinin desteğiyle kabul edilerek, suni tartışmaları bitirme yönünde milli bir irade tecelli ettiğini söyledi.

Çelik, cumhurbaşkanının anayasa değişikliğini inceleyerek, anayasanın temel ilkelerine karşı bir aykırılık görmediği için onayladığını hatırlatarak, bu anayasa değişikliğinin milletimiz için hayırlı olsun temennisinde bulundu.

CHP'nin anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürme iradesinin başından beri var olduğuna değinen Çelik, bunu CHP'nin millet iradesine ne kadar değer verdiğinin bir göstergesi olarak gördüğünü kaydetti.

Bakan Çelik, 367'de olduğu gibi her meseleyi mahkemelere götürmenin demokratik değerlerle bağdaşır tarafının olmadığını vurguladı.

Yüksek Mahkeme'de bu konuda gerekli kararını vererek bu tartışmayı bitireceğini dile getiren Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir. Ülkemizde başı açık olanlarında başı kapalı olanlarında icradan sorumlu olarak güvencesi olmak durumundayız. Cumhuriyetin temel ilkeleri de bunun güvencesidir. Halkımız ister inanır ister inanmaz. İster inanır pratiğini yapmaz. Bu ülkenin Musevi, Hristiyan, Müslüman ve ateist vatandaşı var. Aslında laiklik bu ülkede farklı inançlara sahip insanların kendi inançlarını rahatlıkla yaşabilmeleri, din ve vicdan özgürlüğüne sahip olmaları ve bununda gerektiği zaman pratiğini yapmalarıdır. Elbette laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve devletin dinin kuralları ile işlememesidir. Farklı laiklik yorumlarıyla Türkiye'de suni ve gereksiz gerginlikler oluşturmanın siyasi partilere de, sivil toplum örgütlerine de bu ülkenin insanlarına bir faydası yoktur. Bu ülkede isteyen ateist olarak yaşar ve ateist olarak ölür, isteyen Müslüman olarak yaşar ve öyle ölür. Laik bir devlette elbette din kuralları devleti yönetmeyecektir ancak o devletin vatandaşları ise din ve vicdan özgürlüğüne sahip olacaklardır ve onların bu özgürlüklerini yaşamaları ise devlet temin edecektir. Bu anayasa değişikliğinin özü ve ruhu budur." dedi.

Başörtülülerin başı açıklar üzerinde baskı oluşturacağı yorumlara değinen Çelik, 20 yıl fiili olarak üniversite ders verdiğini ve böyle bir şeyle hiç karşılaşmadığını söyledi.

Gerginlik ve baskı var diyenlerin gerginlik kafalarında olduğunu ifade eden Çelik, bunların hayali bir gerginlik ortamı oluşturmaya çalıştığını kaydetti.

Bu anayasa değişikliğinden sonra bunun ilk ve ortaöğretim de olur mu? sorularının kendisine zaman zaman yöneltildiğini anımsatan Çelik, "Milli Eğitim bakanı olarak bunları uygulamadan sorumlu olarak diyorum ki, böyle bir endişeye gerek yok. Bu Anayasa Değişikliği sadece yüksek öğretimi kapsıyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious