Çelik: Katsayı adaletsizliği bitecek

Çelik: Katsayı adaletsizliği bitecek.7917
  • Giriş : 29.02.2008 / 20:50:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik meslek lisesi öğrencilerinin yaşadığı katsayı adaletsizliğinin eninde sonunda giderileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya'da Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Endüstri Meslek Lisesi'nin açılışını Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptı. Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, meslek lisesi öğrencilerinin yaşadığı katsayı adaletsizliğinin eninde sonunda giderileceğini söyledi.

Milli Piyango Endüstri Meslek Lisesi'nin açılışına Bakan Çelik'in yanı sıra Sakarya Valisi Hüseyin Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Erol Aslan Cebeci, Hasan Ali Çelik, Milli Piyango Genel Müdürü Recep Biçer, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Açılış konuşmasını yapan Milli Piyango Genel Müdürü Recep Biçer, Sakarya sanayisine eleman yetiştirecek böyle bir okulu yaptırmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Ardından konuşan Milletvekili Hasan Ali Çelik, mesleki eğitimin önemine değindi. Vali Atak da Sakarya'da eğitim alanında önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Ardından söz alan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Milli Piyango Genel Müdürlüğü'nün organize sanayi bölgesinde yaptırdığı bu Endüstri Meslek Lisesi'nin, Sakarya'ya hayırlı olmasını diliyorum. Bu yönüyle Sakarya örnek bir ildir. Mesleki ve teknik okullarının oranı yüzde 57, normal liselerinin oranı ise yüzde 43'tür. Böyle bir okulun organize sanayi bölgesinde yapılmasının çok uygun olduğunu söylemek istiyorum. Artık meslek liseleri şehir merkezinde yapılmayacak, organize sanayi bölgelerinde kurulacak. Bu şekilde öğrenciler uygulama imkanı bulacaklar. Prefabrik liseler istisna edilirse, Sakarya eğitim alanında en rahat iller arasındadır. İlköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 30'dur. Orta öğretim kurumlarında 27'dir. Bu aslında Avrupa Birliği standardıdır. Şu anda 30 okulun inşaatı devam ediyor. Biz Sakarya'ya yaptığımız yatırımları yüzde yüz artırdık.

TOKİ ile anlaşma
yaptık. 'Bize okul yapın, size 5 yılda ödeyelim' dedik. Biz TOKİ'ye 1 katriyonluk okul yaptıracağız, bu sene 200 trilyon ödeyeceğiz. Bu meblağın yaklaşık 20 trilyonluk bölümünü Sakarya'ya aktarıyoruz. Ayrıca ilköğretim yatırımları için paralar gönderdik. Fiziki altyapıda Sakarya'da sorun yok. 2002'den bu yana Türkiye çapında 115 bin derslik yaptırdık. Konsolide bütçeden 1.1 trilyon bütçe ayırdık eğitim için. Ama ben söz verdim, 3 milyar dolar yatırım yapacağız. Kaynağımız Türkiye. Eğitime yüzde 100'lük destek kampanyası ve belediyelerin yardımlarıyla okul yapımlarıyla Türkiye tam bir şantiyeye döndü. Öğretmen açığına gelince, Sakarya'da bir öğretmene 21 öğrenci düşmekte. Bu Avrupa Birliği standardıdır. Norm kadro açığı var. Ancak norm kadroyu tamamen doldurursanız, öğretmenlerin gelirlerini düşürsünüz. Norm kadroya göre öğretmen açığı var, ancak boş geçen dersimiz yok. Sakaryalı öğrencilerimize 6 bin 200 bin bilgisayar temin ettik. Öğrencilerimiz derslerinde bilgisayardan yararlanıyorlar. Okullarımızın yüzde 90'ının da internet bağlantısı var. Türkiye bugün dünden daha iyidir. Türkiye'nin nüfusu genç. Bu genç nesli meslek sahibi yapmayı amaçlıyoruz. O zaman Avrupa Birliği'ne girmeden de işçilerimiz orada iş bulacak. Çünkü Avrupa'nın nüfusu yaşlanıyor. Şimdi istikbal mücadelesi veriyoruz. Eğitim bizim istikbal mücadelemizdir. Ayrıca Güneydoğu'da ve Kuzey Irak'ta şehit olan askerlerimize rahmet diliyorum" dedi.

Konuşmalardan sonra Bakan Çelik, beraberindeki heyetle kurdeleyi kesti. 12 derslikli okulu gezen Bakan Çelik, bilgisayarlarda internet bağlantısının olmamasına tepki gösterdi. Ardından Sakarya Valiliği'nde okul yapım protokolü törenine geçildi. İşadamı Haşim Gürdamar ve Sacit Omay tarafından yaptırılacak gıda teknolojileri ağırlıklı meslek lisesinin protokolünü imzalayan Bakan Çelik, işadamlarına teşekkür etti.

Yapılacak okulun 5 milyon YTL'ye mal olacağını belirten Vali Atak da, böyle önemli bir projeyi hayata geçireceklerinden dolayı çok heyecanlı olduğunu söyledi. Burada bir gazetecinin meslek liselerindeki kat sayı adaletsizliğiyle ilgili sorusuna Bakan Çelik, "Bu adaletsizlik de eninde sonunda giderilecek" cevabını verdi.

Bakan Çelik, son olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran'ı makamında ziyarete ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Çelik ardından meslek edindirme kurslarında başarı gösteren kursiyerlere sertifikalarını verdi. Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada meslek edinmenin faydalarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious