Çelik: ''Lafla Atatürkçülük olmaz, ancak icraatla olur''

Çelik: ''Lafla Atatürkçülük olmaz, ancak icraatla olur''.7917
  • Giriş : 13.05.2008 / 16:29:00

Çelik hükümetin, Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarabilmek için çalıştığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Çelik, iki yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden Övgü Terzibaşıoğlu adına ailesinin yaptırdığı Anadolu Lisesinin açılışını yaptı.

Övgü Terzibaşıoğlu'na Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına ise sabır dileyen Çelik, trafik kazalarında her yıl on bin kişinin yaşamını yitirdiğini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün büyük bir isabetle bu konuya kapsamlı şekilde eğilip kampanya başlattığını söyledi.

Bakan Çelik, ''Avrupa'nın 42 ülkesinin toplamında meydana gelen ölümlü trafik kazalarının yüzde 22'si Türkiye'de oluyor. Bu yüzden trafikte bir kere değil, bin kere düşünme zamanı'' diye konuştu.

Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesinin yapımı sırasında, okul için tahsis edilen araziye ilişkin çok tartışma olduğunu belirten Bakan Çelik, ''Bu okula çok ciddi ihtiyaç vardı, bundan daha güzel şey mi var? İlla eleştirmek zorunda değiliz, güzellikleri görmek lazım'' diye konuştu.

Hükümetin, Türkiye'yi Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarabilmek için eğitim dahil her alanda çalıştığını ifade eden Çelik, ''Lafla Atatürkçülük olmaz, ancak icraatla olur'' dedi.

-NECİP TERZİBAŞIOĞLU-

Trafik kazasında yaşamını yitiren kızının adını yaşatmak amacıyla okul yaptıran hayırsever baba Necip Terzibaşıoğlu da yaptığı konuşmada, iletişim çağında bilgi üretmenin, bilgiye sahip olmanın, bilgiyi işlemenin, ülke yararına kullanmanın büyük önem taşıdığını, bunun tek etkili yolunun da eğitim olduğunu söyledi.

Kızı Övgü'yü elim bir trafik kazasında kaybettiğini anlatan Terzibaşıoğlu, bilim ve teknolojinin yaşam standartlarında meydana getirdiği gelişimin, paralel biçimde sosyo-kültürel gelişimle desteklenmediğini, bunun da trafikte can ve mal kayıplarına neden olduğunu kaydetti.

Terzibaşıoğlu, eğitimin her yıl 10 bin yaşama ve 15 milyar YTL'ye mal olan trafik sorununun çözümünde de kilit rol oynadığını belirtti.

Hayırsever Terzibaşıoğlu'na plaket veren Çelik, daha sonra okulun açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious