Çelik: Töre değil cehalet cinayeti

Çelik: Töre değil cehalet cinayeti.10609
  • Giriş : 06.05.2009 / 15:05:00

Çelik, Afganistan Halk Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Muhammed Şakir Kavgar ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Çelik'in makamında gerçekleşen görüşmede, Kavgar, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerine değinerek, bu ilişkilerin daha da gelişmesini temenni ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin Afganistan'da sağlık, bilim ve imar alanında önemli çalışmalar yaptığını, TİKA'nın bölgede sağladığı hizmetlerden Afganistan'da yaşayan tüm milletlerin yararlandığını anlatan Kavgar, buradaki halkların Türkiye'ye minnettar olduğunu ifade etti. Kavgar, Bakan Çelik'ten Türkiye'de eğitim gören öğrencilere yönelik kontenjanların artırılmasını istedi.

Faruk Çelik ise Afganistan ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilere dikkat çekerek, bunları daha da geliştirmek için diyaloğu artırmak gerektiğini dile getirdi. Gerek Afganistan halkı, gerekse orada yaşayan Türk soydaşları için atılması gereken adımları en hızlı şekilde atacaklarını vurgulayan Çelik, Afganistan'da imar, eğitim ve sağlık alanında yapılması gereken pek çok çalışma olduğunu kaydetti.

Çelik, dış politika konusunda hükümetin belirlediği ana çizginin, dost ve kardeş ülkelerle ilişkileri derinleştirmek olduğuna değinerek, bunun Afganistan ile olan ilişkilerde de yol haritası çizeceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından, Kavgar, Çelik'e, Afganistan'da Türklerle ilgili basılan kitaplarla bölgeye özgü bir kaftan hediye etti. Çelik kaftanı giyerken, ''Bunu hep Karzai'nin üzerinde görüyorduk'' diye espri yaptı.

''CEHALET CİNAYETİ''

Çelik, gazetecilerin Mardin'de yaşanan silahlı saldırıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, ''bu büyük vahşetin bugünkü gazetelerin manşetinde töre cinayeti olarak yer aldığını'' hatırlattı. Bu tanımı ''hafif ve yanlış bulduğunu'' belirten Çelik, olayın ''cehalet cinayeti'' diye tanımlanabileceğini söyledi. Faruk Çelik, ''Bu acı ve vahim tablo, inancın, dinin kimler tarafından, nerede, nasıl verilmesi gerektiği konusunun yıllarca ihmal edildiğini ve bu konunun ivedilikle ele alınıp toplumun rastgele kaynaklardan değil, sağlıklı kaynaklardan bilgi edinmesi konusunda önemli sorumlulukların üzerimize düştüğünü göstermektedir'' dedi.

Vatandaşın dini bilgiyi devlet eliyle verilen en sağlıklı kaynaklardan öğrenmesi ve bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, ''Bu sağlıklı kaynaktan uzaklaşıldıkça maalesef farklı kaynaklardan beslenmeler bu şekilde cehalet cinayetlerini karşımıza çıkarmaktadır. Bu konuda bakanlımızla ilgili sorumlulukları seri olarak yerine getirme gayreti içinde olacağız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*