Çelik: Türkiye iyi bir noktada

Çelik: Türkiye iyi bir noktada.10609
  • Giriş : 25.04.2009 / 09:00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaşanan küresel kriz nedeniyle dünyada bir felaket yaşandığını, ancak Türkiye'nin iyi bir noktada olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin 7 ilçe belediye başkanı ve muhtarlara verdiği ''Tanışma ve paylaşım'' toplantısına katılan Faruk Çelik, burada yaptığı konuşmada, seçimlerden başarıyla çıkan belediye başkanı ve muhtarları kutlayarak, görevlerinde başarılar diledi.

Yerel seçimlerin Bursa'da oldukça düzeyli geçtiğini, Bursalılar'ın da partilerine büyük teveccüh gösterdiklerini belirten Çelik, bu desteğe layık olmak için çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini bildirdi.

Muhtarların maaşlarının yüzde yüz artışını kendilerinin sağladığını ifade eden Çelik, ''Hiç unutmuyorum bakanlar kurulu kararıyla yüzde 100 artırmıştık. Şimdi köy muhtarlarına SSK primlerinde biraz avantajlar sağladık'' dedi.

Çelik, yaşanan küresel krizi herkesin yakından izlediğini dile getirerek, bunun iyi analiz edilmesi gereken bir konu olduğunu vurguladı.

Dünyada yaşanan sıkıntılara karşın Türkiye'nin iyi bir konumda olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:''Dünyada gerçekten bir felaket yaşanıyor, büyük sıkıntılar var. Ama Türkiye bu ülkeler içinde en iyi noktada. Biz, Almanya'dan, Fransa'dan, Avrupa ülkelerinden ve ABD'den iyiyiz. Asya ülkelerinden çok çok iyiyiz. Batı ülkeleri sermayelerini yiyorlar. Birikimleri var, onu yiyorlar. Sosyal devlet, güçlü devlet oldukları için hazırını yiyorlar. Yoksa, ümitsizlik, karamsarlık almış başını gidiyor. ABD'de ve Avrupa'da, Asya ülkelerinde devletler zor duruma gelmiş bulunuyor. Biz bu ortamda gerçekten hiç mukayese edilmeyecek kadar iyi durumdayız. Ama suyun bulandığı yerde su durulmazsa yani ABD'de bulanan su, duru akmamaya direnirse, hala bulanık akmaya devam ederse, bu, bütün dünya piyasalarını çok ciddi sarstığı gibi bizi de sarsmaya devam eder''

Çelik, işsizliğin en büyük sorun olduğunu belirterek, şöyle devam etti: ''Bizi konuşanlara duyurulur; dün, İspanya'da işsizlik 17.4 olarak açıklandı. Bizim ocak ayı, yeni hesaplamalarla 15.5 olarak açıklandı. Hükümet olarak her türlü imkanı sağlıklı, akıllı, planlı programlı kullanma çabası içindeyiz. Böyle vatandaşı günübirlik memnun edip sonra 'ne olacak memleketin hali' dedirtmeyecek tarzda hesaplı, kitaplı bu imkanlarımızı kullanma çabası içindeyiz''

Toplantıda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de çalışmalarını belediye başkanları ve muhtarlara anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*