Çelik: Türkiye olayın takipçisi

Çelik: Türkiye olayın takipçisi.10609
  • Giriş : 10.07.2009 / 16:15:00

Bakan Çelik, Doğu Türkistan'daki olaylarla ilgili olarak, ''Türkiye olayın takipçisi ve olayın uluslararası platformlarda tartışılması, tüm yönleriyle aydınlatılması konusunda hassasiyetini sürdürecektir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa Atatürk Stadı'nda incelemelerde bulunan Devlet Bakanı Faruk Çelik, gazetecilerin soruları üzerine, Uygur Türklerine yönelik, son derece üzüntü verici olaylar yaşandığını, bu olayların tüm insanlığı kahreden bir vahşet olduğunu söyledi.

Herkes gibi, olayların bir bölümünü izleyebildiğini ifade eden Çelik, ''Tüm insanlık adına utanç verici bu sahnelere vesile olanlar, bu olayın bu şekilde cereyan etmesine neden olanları şiddetle ve nefretle kınıyorum'' diye konuştu.

Bakan Çelik, olayların gerekçesinin hala bilinmediğini ve dünyaya kapalı bir şekilde cereyan etmesinin de ayrıca endişe verici bir durum olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Türkiye, Çin ile ilişkilerine önem veren bir ülke. Fakat aynı zamanda Türkiye, insan hakları, hukuk devleti olma konusunda da çok önemli adımlar atan, çağdaş, modern bir ülke. Dolayısıyla bu vahşetin dünya kamuoyuna taşınması konusunda, mutlak suretle, konunun takipçisi olacaktır. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Konuyla ilgili özellikle Dışişleri Bakanlığı, gerek bölge ülkeleriyle gerekse dünyadaki tüm dinamiklerle yoğun bir temas içerisindedir. Türkiye, soydaşlarına dönük cereyan eden hadiselerde, olayın başlangıcı, gelişmesi, nedenleri konusunda, dünya kamuoyunun bilgi sahibi olmak istediği gibi, bilgi sahibi olmak istiyor.

Türkiye'nin, olayların nereden kaynaklandığının sağlıklı olarak belirlenmesi açısından uluslararası kurumlar düzeyinde temaslarda bulunacağını ve konunun peşini bırakmayacağını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

''Bu acaba yerel bir olay mıdır, yoksa gerçekten Türkiye-Çin ilişkileri açısından ele alınması gereken bir olay mıdır? Olayların boyutunun net bir şekilde ortaya çıkması gerekiyor. Netice itibariyle, Türkiye olayın takipçisi ve olayın uluslararası platformlarda tartışılması, tüm yönleriyle aydınlatılması konusunda hassasiyetini sürdürecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*