Çelik: Tuzla gerekirse kapatılacak

Çelik: Tuzla gerekirse kapatılacak.8155
  • Giriş : 18.05.2008 / 15:31:00

Bakan Faruk Çelik, Tuzla Tersaneler Bölgesi'ndeki iş kazaları ve işçi ölümleriyle ilgili olarak, ''20 tersane olması gereken yerde 50 tersane olursa ve bu şekilde ruhsatlandırılırsa o karmaşa içinde ne yazık ki bu üzücü olaylar cereyan etmeye devam edecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa'da Gençlik Spor İl Müdürlüğünce yaptırılan Atıcılar Atletizm Pisti'nde incelemelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, gazetecilerin Tuzla'daki iş kazaları ve işçi ölümlerine ilişkin sorularını yanıtladı.
Bakan Çelik, Tuzla'daki olumsuz görüntülerin, olumsuz olaylara neden olmaya devam ettiğini belirterek, bunları altında fiziki mekanın yetersizliği, kayıt dışılık ve taşeron işçiliğin yattığını söyledi.

Taşeron ile ilgili istihdam paketinde gerekli düzenlemeyi yaptıklarını, bu konuya çözüm ürettiklerini, ayrıca Bakanlık olarak oradaki teknik elemanlar da dahil olmak üzere kim varsa eğitimini gerçekleştirdiklerini anlatan Çelik, eğitimlerin halen devam ettiğini bildirdi.

Bakanlık olarak yapılması gerekenleri, üzerlerine düşenleri hem yasal hem idari hem teftiş anlamında yoğun şekilde yaptıklarını belirten Faruk Çelik, şöyle devam etti:

''Ama, 20 tersane olması gereken yerde 50 tersane olursa ve bu şekilde ruhsatlandırılırsa o karmaşa içinde ne yazık ki bu üzücü olaylar cereyan etmeye devam edecek. Tuzla konusu artık kangren olmaya başladı. Bu bir bakanlığın meselesi değil, 3-4 bakanın bir araya gelip birlikte çözüm üretmesi gerekiyor. Yoksa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bizim yapmamız gerekenler, orada nitelikli eleman çalıştırmak ve kayıt dışını önlemekle ilgili adımlar atmaktı. Bu çalışmalarımızı yapıyoruz. İkincisi yoğun denetim yapmaktı, iş sağlığına uygun yapı var mı yok mu bununla ilgili çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Üçüncüsü taşeron, yani alt işverenle ilgili, yasal düzenleme boşluğu vardı. Bunu da bu istihdam paketinde çıkardık.

Ancak eğer iş yoğunluğu ve fiziki mekanın uygunsuzluğu söz konusuysa o da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının boyutlarını aşan bir durumdur. Diğer bakan arkadaşlarımızla birlikte Hükümette çözüm aranması gereken bir konudur. Öyle tahmin ediyorum, diğer bakan arkadaşlarımız da kendi üzerlerine düşen bu konularla ilgili adımları bir an önce atarlar. Bunlar son olsun diyoruz. Ama yine de bir kardeşimizi daha orada kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.''

-''KAPATILMASI GEREKİYORSA KAPATILACAKTIR''-

Bakanlık olarak en ağır tedbirleri, müeyyideleri uyguladıklarına dikkati çeken Faruk Çelik, şunları kaydetti:

''Müfettişlerimiz yine oradalar. Kapatılması gerekiyorsa kapatılacaktır, ihmal nereden kaynaklanıyor, işverenden mi, işin kendisinden mi, fiziki şartlardan mı, işçinin bilgisizliği ve deneyimsizliğinden mi kaynaklanıyor, bu raporlar bize geliyor. Biz de Bakanlığımız sorumluluğundaki alan içinde uygulamamız gereken en ağır müeyyideleri uyguladık, uygulamaya da devam edeceğiz.''

Bakan Çelik, daha sonra merkez Osmangazi Belediyesince yaptırılan su kayağı tesislerinde incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious