Çelik 'Tuzla tepkisine' tepki gösterdi!

Çelik 'Tuzla tepkisine' tepki gösterdi!.10609
  • Giriş : 15.08.2008 / 17:51:00

Çelik "Bakanlık Tuzla'da yapılması gerekenleri yaptı, yapıyor" diyerek eleştirilere sert yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güvenlik Bakanlığı ile ilgili hallolması gereken bir şey olmadığını belirterek, "Tuzla'yla ilgili fikir beyan etmek isteyenler, yazlıkta şezlongun üzerinde oturarak, uzaktan nutuk atmasınlar" dedi.
Merinos Parkı'ndaki bir kebapçının açılış töreninin ardından soruları yanıtlayan Çelik, "Bakanlığımız, ilk günden itibaren üzerine düşen ne varsa hiç aksatmadan, hepsini yerli yerinde zamanında devam ettiriyor. Ne yapılması gerektiğini söyleyen, 'şunu eksik bıraktınız' diyen yok. Eğitimse eğitim, cezaysa idari para cezası, kapatmaysa kapatma, bizim yasal olarak başka yetkimiz yok ki..." diye konuştu.

Çelik, son kaza olayının yaşandığı firmayla ilgili 7 kere teftişte bulunduklarını, idari para cezaları ve geçici süreyle kapatma dahil tüm cezai işlemleri uyguladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bizim açımızdan, Tuzla'dan hiç çıkmadık, çıkmaya da niyetimiz yok. Çünkü oradaki çalışma şartları çok kötü. Net söylüyorum; bu olay, farklı bir alanı ilgilendiren bir olay. Bakanlığımız ile ilgili yapılması gereken önemli faaliyetlerimizden biri, işçilerin eğitimiydi, şu an 10 bin işçinin eğitimini tamamladık, 13 bin işçinin de eğitimi devam ediyor."

Tuzla tersanelerinin 1982'den beri faaliyette olduğunu, ancak küçük tekne yapımında kullanılan tersanelerin, günümüzde dev gemi inşaatında kullanıldığına dikkati çeken Çelik, "Asgari 300 dönüm üzerinde imalat yapması gereken bir tersane, eğer 20 dönüm üzerinde imalat yapıyorsa, yani A tipi bir tersane olduğu halde C tipi bir yerde üretim yapıyorsa, burada söyleyecek bir şey yok, burada söylenecek 'ölümü bekleyin'dir. Bu konuya neşter atılmalı ve Tuzla rahatlatılmalı. 10-20 tersane, neyse oradan çıkmalı ve orada rahat bir çalışma ortamı elde edilmeli. Bu durumda her an işçiyi ölüm bekliyor. Ne tür güvenlik önlemi alırsanız alın, her taraf demir yığınıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*