Çelik zorunlu din dersi tartışmalarına nokta koydu

Çelik zorunlu din dersi tartışmalarına nokta koydu.9762
  • Giriş : 10.03.2008 / 03:26:00
  • Güncelleme : 10.03.2008 / 00:14:00

"Din Kültürü dersini şu veya bu mahkemenin verdiği kararla zorunlu olmaktan çıkarmak mümkün değil"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Anayasa'nın 24. maddesinde 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunludur' hükmü kaldığı müddetçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini şu mahkemenin, bu mahkemenin verdiği kararla zorunlu olmaktan çıkarmak mümkün değil'' dedi.

Çelik, Kanal 7'de ''Başkent Kulisi'' programında çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı. Çelik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile ilgili Danıştay'ın verdiği kararın anımsatılması üzerine, Anayasa'nın 24. maddesinde bu dersin zorunlu tutulduğunu vurguladı. Çelik, şunları söyledi:

''Bu gerekli midir, gereksiz midir? Şu andaki Anayasa'da pek çok hüküm var benim hoşuma gitmeyen. Ben 1982 Anayasası'nın oylamasında ret oyu vermiş, yani mavi oy kullanmış birisiyim. Fakat bu Anayasa yürürlükte olduğu sürece seni de beni de yargı organlarını da herkesi bağlar. Anayasa orada durduğu sürece, hiç kimse şuradan buradan hareket ederek, bazı kararlar vererek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini zorunlu olmaktan çıkaramaz. Ne zaman çıkarılır? Yasama organı Anayasa Değişikliği yapar, anayasa değişikliğiyle birlikte bu olabilir.''

''Anayasa değişikliği olacak mı?'' sorusu üzerine Çelik, ''hayır'' yanıtını verdi. Danıştay'ın verdiği kararın, 2005 yılındaki iki davayla ilgili olduğunu ve eski müfredata ilişkin verildiğini belirten Çelik, eski müfredatta Alevilik ile ilgili konuların yer almadığını, oysa müfredatın değiştirildiğini ve yeni müfredatta Alevilik konusunun da işlendiğini anlattı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararın da eski müfredata dayandığını söyleyen Çelik, müfredat yenilendiği için ''Danıştay'ın vermiş olduğu kararın uygulanma imkanı olmadığını'' kaydetti.

''YÖK Başkanı'na soruşturma izni vermeyeceği'' yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine Çelik, TBMM'nin 411 milletvekilinin oyuyla Anayasa Değişikliği yaptığını, bu değişikliğin onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsattı.

''Mevcut Yükseköğretim Kanunu'nda da başörtüsüne yasak getiren bir hüküm bulunmadığını, ek 17. maddenin kılık kıyafeti serbest bıraktığını'' ifade eden Çelik, ''YÖK Başkanı, 'Keyfi bir tutum takınmayın, bu çocuklara daha eziyet etmeyin' demişse, bundan dolayı CHP ona dava açmışsa, ben şimdi CHP'nin gönlü hoş olsun diye, CHP'nin keyfi yerine gelsin diye YÖK Başkanı'nın karşısında niye bir tavır takınayım ki?'' dedi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious