Çelik'in ayakkabı fırlatma yorumu

Çelik'in ayakkabı fırlatma yorumu.11011
  • Giriş : 04.02.2009 / 17:14:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, belediye başkan adayları toplantısındaki ayakkabılı protestoyla ilgili, ''Sayın Bush'a ayakkabı fırlatıldıktan sonra bu moda oldu'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısına katılmak üzere Van'a gelen Milli Eğitim Bakanı Çelik, toplantı ve incelemelerinin ardından özel uçakla Van'dan ayrıldı.

Bakan Çelik, kentten ayrılmadan önce Ferit Melen Havaalanı'nda bekleyen gazetecilerin, ayakkabılı protestoya yönelik sorusu üzerine şunları söyledi:

''Ben böyle bir şey görmedim. Ruhsatsız olduğu için dükkanı kapatılan bir vatandaş, Emniyet Müdürlüğünde de verdiği ifadesinde (ben sesimi duyurmak istedim) demiş. Sayın il belediye başkanımız ve 19 belediye başkan adayımız ile milletvekillerinin bulunduğu platforma doğru böyle bir teşebbüste bulunmuş.''

Bakan Çelik, ayakkabıyı da fırlatanı da görmediğini belirterek, şöyle devam etti:

''Daha sonra sizlerin söylemesi ile öğrendim. Sanırım, Sayın Bush'a ayakkabı fırlatıldıktan sonra bu, moda oldu. Sesini duyurmak isteyenler herhalde bundan sonra ayakkabı fırlatacaktır. Diyelim ki böyle bir şey yapmış olsa bile sonuçta herkes herkese taş da fırlatır, domates de fırlatır, ayakkabı da fırlatır. ''

Güzel bir tanıtım toplantısı yaptıklarını anlatan Çelik, söz konusu kişinin Emniyet Müdürlüğünde ifadesinin alındığını ve Cumhuriyet Savcılığına sevk edilebileceğini ifade etti.

Emniyet Müdürü Salih Kesmez de gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in saat 12.00 sıralarında belediye başkan adaylarını tanıtım toplantısı sırasında, Çetin İşik (31) adlı vatandaşın ayakkabı fırlatma girişiminde bulunduğunu söyledi.

İşik'in gözaltına alındığını belirten Kesmez, şunları kaydetti:

''Şahısla görüştüğümüzde, ayakkabı tamircisi olduğunu, daha önce bir dükkanının bulunduğunu, ancak ruhsatsız olması nedeniyle iş yerinin kapatıldığını söyledi. Şahıs, belediyenin kendisine bir dükkan sözü verdiğini, ancak sözünü şimdiye kadar yerine getirmediği için mağdur olduğunu, bir yer kiraladığını ve kirayı ödemekte güçlük çektiğini, bu nedenle sesini duyurmak için böyle bir girişimde bulunduğunu belirtti.''

Kesmez, Cumhuriyet Savcısı ile görüşüldüğünü ve herhangi suç unsuru bulunmaması nedeniyle İşik'in serbest bırakılacağını bildirdi.

Bir gazetecinin, ''İşik, sesini kime duyurmak istemiş'' sorusu üzerine Kesmez, ''Belediye başkanımıza. Önce bağırmış. Duymayınca da (böyle bir tepki gösterirsem beni duyar, dikkati çekerim) diye yapmış'' yanıtını verdi.

Kesmez, başka soru üzerine, bu eylemin İşik'in belediye başkanına sesini duyurmaya yönelik olduğunu anlatarak, ''Sayın bakana karşı direk bir hareketinin olmadığını söyledi'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*