Çelik'in istismar iddiasına sert yanıt!

Çelik'in istismar iddiasına sert yanıt!.11011
  • Giriş : 01.09.2008 / 11:40:00

Avcı, Çelik’in bazı öğretmenlerin ek ders ücreti yönetmeliğini istismar ettiği yönündeki iddialarına sert yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Bakan Çelik, dünyada eğitimin ve bilimin dev adımlarla ilerlediği günümüzde Türkiye'yi aydınlık yarınlara hazırlamak için imkansızlıklar içinde, can siperane çalışan öğretmenleri onore etmek ve imkânlarını artırmak yerine şok suçlamalarla ve ithamlarla öğretmenlerin motivasyonunu kırıyor, moralini bozuyor” dedi.

BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, ayakta tedavi olması gereken öğretmenlerin ders saatinde kendisini sağlık kuruluşunda gösterdiğini ve boş geçen dersler için ek ders ücreti aldıkları yolundaki iddialara yaptığı yazılı açıklamada cevap verdi. Avcı, Bakan Çelik'in sözlerine karşı söylenecek çok şeyin olduğunu ancak bununla ilgili bağımsız ve demokratik platform bulmakta oldukça zorlandığını kaydederek, AKP iktidarı bakanları içinde “mensuplarını azarlama ve suçlama rekorunun” Hüseyin Çelik'e ait olduğunu savundu. Avcı, Bakan Çelik, dünyada eğitimin ve bilimin dev adımlarla ilerlediği günümüzde Türkiye'yi aydınlık yarınlara hazırlamak için imkansızlıklar içinde, can siperane çalışan öğretmenleri onore etmek ve imkânlarını artırmak yerine şok suçlamalarla ve ithamlarla öğretmenlerin motivasyonunu kırıyor, moralini bozuyor” dedi. Avcı, Çelik'in öğretmenleri Türkiye'de öğretmenlik yaptığına pişman hale getirdiğini ifade ederek, son yıllarda öğretmenlerin mesleğine küstürüldüğünü, Çelik'in bu tavrının bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi.

-“BAKAN ÇELİK DÖNEMİ ÖNEMLİ BİR KAYIP OLMUŞTUR”-

Bakan Çelik'in “İfşa ederim, yasal işlem başlatırım, Türkiye'de öğretmenlerin maaşı yüksek, öğretmenler haksız yere ders ücreti alıyor, haftada 2 gün çalışıyorsunuz” şeklinde açıklamalar yaptığına dikkat çeken Avcı, genelleyici bir suçlama ve ithamda bulunmak yerine gerekli işlemlerin başlatılmasının kendisinin görevi olduğunu kaydetti. Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın bakanın bu güne kadar öğretmenlerimize ve diğer eğitim çalışanlarına hitaben söylediği bazı sözler her türlü saygı kurallarını çiğneyen hakaret derecesindedir ve eğitim camiası ilişkilerinde yeri yoktur. Sayın bakanın söyledikleri, Türk Eğitimcilerinin tarihten gelen geleneksel saygın ilişkileri hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Sayın bakan bir yandan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırıldığı kamu oyuna müjde havasıyla açıklamış, diğer yandan öğretmenlerin haksız yere ek ders ücreti aldığı yönünde suçlamalarda bulunmuştur. Yalnızca bu yönüyle Hüseyin Çelik'in dönemi Enderun okullarından, Köy Enstitüleri ve Öğretmen Okullarına kadar köklü ve derin bir eğitim geleneği olan Türk Milli Eğitimi açısından kayıp bir dönem olmuş, Milli Eğitim Bakanlığı'nı işgal etmelerine göz yumulan Avrupa Birliği uzmanlarının yönlendirmesinde yapılan sözde reformlar eğitim çalışanlarına, öğrenci ve velilerimize acıdan ve sıkıntıdan başka bir şey getirmemiştir. Bu dönemde, eğitim çalışanları bir hasım olarak görülmüş, çalışanlara kan davalı gibi yaklaşılmış, eğitim çalışanlarının ekonomik ve mesleki sorunları başta olmak üzere özlük ve demokratik sorunlarında ilerleme olmamış ve kazanılmış haklarda büyük kayıplar yaşanmıştır.”

Öğretmenlerin zor şartlar altında mesleklerini yapmaya çalıştığına işaret eden Avcı, her başarısızlığının merkezine öğretmenin koyulduğunu söyleyerek, Bakan Çelik'e “Gerekli alt yapı hazırlamadan, bin YTL maaşla ele güne muhtaç hale getirilen öğretmenlerini suçlarken hiç mi vicdanı sızlamıyor? Öğretmenlerini hiç mi düşünmüyor?” sorularını yöneltti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*