Çelik'ten işçi emeklilerine kötü haber

Çelik'ten işçi emeklilerine kötü haber.10258
  • Giriş : 12.01.2008 / 09:49:00

Çalışma Bakanı Çelik'ten işçi emeklilerine kötü haber var:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışma Bakanı Çelik'ten işçi emeklilerine kötü haber var: Maaş farklılıklarının giderilmesi ek maliyet getirir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun aktüeryal dengesini de olumsuz yönde etkiler.

İşçi emeklilerinin maaş farklılıklarının giderilmesine yönelik beklentileri, şimdilik gerçekleşmeyecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıklarındaki farklılıkların giderilmesinin ek bir maliyet getireceğini ve prim karşılığı olmadan aylıkların yükseltilmesinin Sosyal Güvenlik Kurumu'nun aktüeryal dengesini bozacağını söyledi.

DÜZENLEME LAZIM
Bir soru önergesini yanıtlayan Çelik, Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan emekli olanların aylıklarının farklı tarihlerde yürürlüğe giren kanunlar nedeniyle farklı sistemlere göre hesaplandığını hatırlattı. Farklı sistemlere göre hesaplanan aylıklar arasında oluşan farkların giderilerek intibak işlemlerinin yapılması için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu dile getiren Çelik, sözlerine şöyle devam etti: "Böyle bir yasal düzenlemenin yapılması halinde ek bir maliyet gündeme gelmektedir. Ayrıca, prim karşılığı olmadan aylıkların yükseltilmesi kurumun aktüeryal dengesini olumsuz yönde etkileyecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious