Çelik'ten İslam ülkelerine imaj tavsiyesi

Çelik'ten İslam ülkelerine imaj tavsiyesi.10609
  • Giriş : 13.05.2009 / 15:42:00

Devlet Bakanı Faruk Çelik, ''İslam ülkelerinin, üzerlerine sıçratılmaya çalışılan yanlış imajlardan kurtulma ve uzaklaşma konularında ciddi bir çalışma içerisinde olması lazım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) ile İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma Eğitim Merkezi (SESRIC) tarafından Hilton Otel'de, ''İKT Devletleri Kalkınma ve İşbirliği Toplantısı'' düzenlendi.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, burada yaptığı konuşmada, 2008 yılında ortaya çıkan ABD kaynaklı küresel ekonomik krizin ülkelerin kalkınma hedeflerine ulaşma çabalarını zorlaştırdığını belirtti.

Mevcut ekonomik koşullarda gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkeler için kalkınma yardımlarının sürdürülebilirliği ve bu yardımların etkinliği için işbirliği ve koordinasyona her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Çelik, ''Bir taraftan ekonomik kriz nedeniyle donör kuruluşların yardım için ayırdıkları kaynakları kısıtlamalara gitmeleri, diğer taraftan az gelişmiş ülkelerde giderek artan ihtiyaçlar yardım için tahsis edilen kaynakların rasyonel kullanımı için iş birliği artıracak mekanizmaların oluşturulması lazım'' dedi.

Bakan Çelik, Türkiye'nin kalkınma yardımlarıyla ilgili çalışmalarında son yıllarda gözle görülür bir artış yaşandığını, son 3 yılda yıllık ortalama resmi kalkınma rakamlarının 650 milyon dolara, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan yardımlarla toplam miktarın 2.5 milyar doları bulduğunu kaydetti.

Türkiye'nin çok kısa bir dönemde büyük başarılar gerçekleştirerek uluslararası arenada yükselen donör ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Bakan Çelik, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının koordineli bir şekilde çalışarak bunu gerçekleştirdiğini ifade etti.

Bakan Çelik, Orta Asya, Afrika, Kafkasya, Orta Doğu ve Balkanlar'dan Pasifik'e kadar uzanan çok geniş bir coğrafyadaki 130 ülkeye yardım yapıldığını söyledi. TİKA koordinesinde yürütülen yardımlarla uluslararası arenada Türkiye'nin tanıtımına ve vizyonuna büyük katkı sağlandığını belirten Çelik, şöyle devam etti:

''Açlık, fakirlik, bulaşıcı hastalıklar, sağlıklı içme suyu temini ve eğitim gibi temel kalkınma problemleri artık sadece bu problemlerin yaşandığı ülkelerin sorunları olmaktan çıkmıştır. Bu konular işbirliğini zorunlu hale getirmiştir. Kalkınma problemlerinin çözümü hepimizin ortak amacıdır. Bugünkü toplantıda böyle bir kararlılığı hep birlikte ortaya koyacağımıza inanıyorum. Kalkınma yardımlarıyla ilgili kurumlarımız arasında daha fazla işbirliği yapılmalıdır.''

Devlet Bakanı Faruk Çelik, İKT'nin üyesi olan ülkeler arasında bilgi ve deneyim paylaşımı yoluyla daha verimli ve etkin yardım ve kalkınma faaliyetlerinin yürütülmesinin, kuruluşun misyonu ve vizyonuyla uygun olacağı kanısında olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, bu konuda atılacak adımlara her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunu dile getiren Bakan Çelik, kalkınmanın sağlanması, küresel sorunların çözümü ve olumsuzlukların yaşanmaması için topyekun imkanlarını bir araya getirilmesinin bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

Yaşanmakta olan ekonomik kriz ortamında ve gelecekte ortaya çıkabilecek problemlere karşı dayanışmanın çok önemli olduğunu kaydeden Bakan Çelik, ''Yaşadığımız çok farklı sorunlar var. İslam ülkeleri, üzerlerine sıçratılmaya çalışılan yanlış imajlardan kurtulma ve uzaklaşma konularında ciddi bir çalışma içerisinde olması lazım. Yani hak etmediğimiz ithamların ortadan kalkması, kaldırılması konusunda büyük bir dayanışma ve içimizdeki olumsuzlukları bertaraf etmeye dönük bir çaba içinde olmamız gerekmektedir'' diye konuştu.

-İKT GENEL SEKRETERİ İHSANOĞLU-

İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da, İKT üyesi ülkelerde faaliyet gösteren büyük kalkınma ve uluslararası işbirliği ajansları ile kalkınma fonlarının bu toplantı aracılığıyla ilk defa bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Küresel mali krizin ülke ekonomilerine ciddi şekilde meydan okuduğunu, bu dönemde işbirliği ve bilgi paylaşımının öneminin giderek arttığını ifade eden İhsanoğlu, ''Esasen, bu toplantının ana amacı İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkelerdeki kalkınma ve uluslararası işbirliği kuruluşları arasında, kalkınma faaliyetlerinin desteklenmesi çabalarında, daha yakın ve güçlü ortaklıklar kurulmasıdır'' dedi.

2005 yılında Mekke'de yapılan zirvede İKT'nin 10 Yıllık Aksiyon Planı'nı uygulamayı taahhüt ettiğini hatırlatan İhsanoğlu, İslam dünyası için önemli bir vizyon belgesi olan planın ana vurguları arasında sürdürülebilir kalkınma, fakirlikle mücadele ve ekonomik büyümenin de yer aldığını kaydetti.

Yeni vizyonun hedeflerine ulaşabilmesi için İslam ülkeleriyle ilgili bütün kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesi gerektiğini kaydeden İhsanoğlu, ''Fakirlik, gıda maddeleri yokluğu ya da azlığı, eğitim ve sağlık imkanlarının yetersizliği, altyapının gelişmemesi ve kafi iş olanakları bulunmaması, siyasi ihtilafların, savaşların ve tabii afetlerin yarattığı yıkımlarla birlikte az gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bir çok İslam ülkesinde sürdürülebilir kalkınma çabaları bakımından büyük zorluklar teşkil etmektedir'' dedi.

İhsanoğlu, kalkınma gündemini tartışmak, faaliyetleri koordine etmek ve kalkınma ajanslarının ve fonlarının çabaları arasında sinerji yaratmak üzere, İslam Konferansı Teşkilatı bünyesinde yeni bir mekanizma, platform ya da forum tesis edilmesine ihtiyaç duyulduğuna da kaydetti.

Toplantıya Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*