Çelik'ten Meclis'e kanun tasarısı

Çelik'ten Meclis'e kanun tasarısı.10609
  • Giriş : 15.02.2009 / 15:05:00
  • Güncelleme : 15.02.2009 / 15:32:53

Çelik: Neslimizi, nereden geldiğimizi, hangi çilelerle bu memleketin meselelerine talip olduğumuzu çok iyi biliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Bakan Çelik, partisinin Yıldırım ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, çok sıkıntılı bir süreçten geçildiğini vurgulayarak, sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın ''küresel ekonomik afet'' ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Krizin, küresel olduğunu, AK Parti iktidarından kaynaklanmadığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''AK Partili olarak şunu bileceksiniz, gücü, projesi, planı olmayanlar 2001'lerde 2002'lerde kendi beceriksizliklerinden dolayı Türkiye'yi krizlere sürükleyenler, Türkiye'nin bankalarını batıranlar, Türkiye'nin bankalarından çuvalla para kaçırtanlar, bugün kalkıp bu küresel krizi istismar edebilirler. Onun için sizin olaylara çok hakim olmanız gerekiyor.''

-''İŞÇİYİ ÇIKARMA, İŞ AKDİNİ FESHETME''-

Bakan Çelik, bu sıkıntıların çok hafif şekilde atlatılmasıyla ilgili önemli kararlar aldıklarını, Ankara'daki yoğun çalışmalarının bunun üzerine bina edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Milletimiz bundan fazla etkilenmesin diye 3 aydır birçok karar aldık. İşte bu Çarşamba günü de Meclis'e bir kanun taşıyoruz. Diyoruz ki 'Ey işverenler, küresel kriz var. Mal üretiyorsun satamıyorsun ama işçiyi çıkarma arkadaş. Çünkü bu memlekette adaletli bir yönetim var. İşçinin alın terinin kıymetini bilen bir yönetim var. Emeğin hakkını bilen bir yönetim var. İşçiyi çıkarma, iş akdini feshetme, işçinin maaşını 6 ay ben ödeyeceğim' diyoruz biz. Vatandaşa, ülkenin sorunlarına sahip çıkmak bu. Bugün yaşanan bu küresel kriz karşısında iktidar olarak, canlı bir şekilde her ay her hafta hangi karar alınması gerekiyorsa onları sosyal taraflarla beraber oturup, o kararları bir bir yürürlüğe koyuyoruz ve gerçekten de krizin Avrupa'da Amerika'da diğer ülkelerde yaptığı tahribatı Türkiye'de yapmadığını hep beraber görüyoruz.''

-''BAKAN OLDUN DA NE OLDUN YA?''-

Türkiye'de artık gelişen olaylara ayak uyduramayan bir muhalefet anlayışının olduğunu, bu anlayışın çağın gerisinde kaldığını Kapı Kule'nin ötesini göremediğini savunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, yerel seçimler öncesinde muhalefetin yeniden oy avcılığına çıktığını iddia etti. Çelik, şöyle konuştu:

''Beyler, bu oy avcılığına aldıracak millet yok. Artık millet defteri dürdü, 3 Kasım 2002'de bu defteri kapattı. Millet yeni bir sayfa açtı. Bu nedir? Millete tepeden bakan iktidar, yönetici anlayışı devri kapandı. Hizmetkar devri başladı ve yoğun bir şekilde de hizmetkarlık sürecimiz boyunca hiçbir zaman böbürlenmedik, kibirlenmedik. Bakan oldun da ne oldun ya? Netice de Faruk Çelik olarak dün şu Cuma Pazarı Caddesi'nde domates satan insan değil misin ya? Biz aslımızı, neslimizi, nereden geldiğimizi, hangi çilelerle bu memleketin meselelerine talip olduğumuzu çok iyi biliyoruz. Ayaklarımızı yerden kesmedik, zaten ayaklarını yerden kestiği an Başbakan onu kesiyor, atıyor kenara koyuyor. Bursa'yı geziyorum. Allah Allah bu adayların hangi partiye ait olduğunu ben vallahi tespitte zorlanıyorum. Dün, bugün yarın başka, oraya buraya geçiyorlar. Ne memleket sevgisi, ne Bursa sevgisi var ya?''

Çelik, AK Partinin toplantılarının, ''derleme, toplama' mitingleri olmadığını ifade ederek, ''Çok şükür 6 yıl geçti, meydanlar 'AK Parti' diye çınlıyor arkadaşlar'' dedi.

Bakan Çelik, Yıldırım ilçesine bir vakıf üniversitesi kazandırılacağını, ayrıca Uludağ Üniversitesinin (UÜ) ikiye bölünmesi ve ''Bursa Teknik Üniversitesi'' kurulmasıyla ilgili yasa tasarısının tamamlandığını ve meclise sevk edeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*