Çelik'ten meslek liselerine tavsiye

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, mesleki ve teknik eğitimin el becerisi eğitimi olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Modernizasyon Projesi kapsamında, Türkiye'de Meslek Dersi Öğretmen Eğitimine Yönelik Taslak "Beyaz Belge" Değerlendirme Konferansı Ankara Dedeman Otel'de düzenlendi. Konferansta mesleki teknik eğitim fakültelerinin ve mesleki teknik orta öğretim kurumlarını yaşadığı sıkıntılar ele alındı. Kapanış konuşmasına katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, teknik eğitim fakültelerinin ciddi problemleri olduğunu belirtti.

Mesleki teknik fakültelerinin, mesleki ortaöğretimden ayrı düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Meslek okullarına rağbetin azalmasıyla birlikte sanki mesleki ve teknik orta öğretime devam eden öğrencilerin, fen liselerini Anadolu liselerini gibi liseleri kazanamayan sadece el becerileri olan öğrencilerin devam ettiği liseler olması birinci hata olmuştur. Mesleki ve teknik eğitim sanki bir elbecerisi eğitimi gibi görünüyor. Bu anlayışın bir tarafa bırakılması gerekiyor. Belki bu çıraklık eğitimi için düşünülebilir" edi.

Mesleki ve teknik okullardan mezun olanların üniversiteye girişte yaşadığı sıkıntılara da değinen Bakan Çelik, "Üniversiteye girişte yaşanan sıkıntılar ve daha birçok sebebe bağlı olarak her geçen yıl mesleki ve teknik orta öğretime devam eden öğrencilerin kalitesini düşürmüştür. Teknik eğitim fakültelerine tabi olarak bu öğrenciler gitmektedir. Ve burdan da mezun olan öğrenciler de tekrar mesleki eğitim okullarına öğretmen olarak gönderilmektedir. Doğal olarakta hepsi birbirine bağlı olarak bir kısır döngü içindedir" şeklinde ifade etti.

Çelik, "Eğer bir fakülte birçok mezun veriyor ve mezun olan gençler iş bulamıyorsa her yıl o fakültenin kalitesi düşer. Eskiden ziraat fakültelerine giriş dilimi yüzde 1'di şimdi yüzde 97'ler de yer alıyor. Ziraat fakültesi mezunları kamuda fazla istihdam edilmiyor. Özel sektörde de fazla rağbet görmüyor" diyerek, konuya dikkat çekti.

Çelik, teknik eğitim fakültesinde yetişenlerin öğretmen olarak yetiştirildiğini ancak bu öğrencilerin öğretmen olamadıkları zaman ortada kaldıklarını hatırlattı. Konuşmasında dekanlara da seslenen Çelik, "Sizin sadece kamuya bağlı kalmamanız, MEB'e de yüzde yüz endeksli olmamanız için atılacak her adımda sizlerle birlikte olacağımı belirtmek isterim. Herşeyinizle üniversitelerinize bağlısınız. Üniversitelerinizde YÖK'e bağlı. Diyeceksiniz ki MEB, YÖK'le iyi anlaşamıyor. Bakın bal gibi anlaşıyoruz. Programı ortak yapıyoruz. Anlaşamadığımız noktalar olabilir. Fikirler çatışır gerçek ortaya çıkar"şeklinde konuştu.

Fen-Edebiyat fakültelerinden mezun olanların pedegojik formasyon almasında sıkıntılar yaşadığını belirten Çelik, "Ne olacak bunların hali" diye sorduğumuzda, "bunlar bilim adamı olacak" deniyor. Allah aşkına Türkiye'nin kaçtane fizikçiye ihtiyacı var. Kaçtane kimyacıya ihtiyacı var. Kaçtane biyolog bilim adamına ihtiyaç var. Kendimizi aldatmanın manası yok. Bir üniversitenin kurulması için olmazsa olmazı olan fen-edebiyat fakültelerinin bu kategoriden çıkarılması için bir kanun tasarısı hazırladık. MEB komisyonundan geçti. Müsait bir zamanda genel kurulun gündemine getirip bunu kanunlaştıracağız. Artık herkes bir fen-edebiyat fakültesi kurmak zorunda kalmayacak" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin artık ihtisas üniversitelerine yönelmesi gerektiğini ifade eden Çelik, "Ziraat alanında, sağlık alanında, ekonomi alanında eleman yetiştirmeliyiz. Ciddi manada bilimsel araştırma yapan bir yandan da piyasanın ihtiyacını karşılayacak elemanlar yetiştirmek lazım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious