Çeliktepe'de fiyatlar fırladı

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Karayolları arsasının 800 milyon dolara satılması, Çeliktepe'deki İETT arazisi etrafındaki mahallelerde fiyatları arttırınca, bölgede daire satışları bir anda durdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisinin 800 milyon dolara satışı, gözleri Çeliktepe'deki Büyükşehir Belediyesi'ne ait İETT Garajı arazisine çevirdi. 21 Mart'ta ihaleyle satışa çıkarılacak arazinin çevresindeki emlakçılar ve vatandaşlar, fiyatların fırlayacağını düşünerek emlak satışını durdurdu.
Çeliktepe ve çevresindeki emlakçılar, aylardır hiç alım satım yapmadıklarını, sadece ev ve işyeri kiralama işi yaptıklarını söylediler. CATHAY Gayrımenkul Limited Şirketi Çeliktepe Şube Müdürü İsmail Yılmaz, İETT arazisi kıymetlenecek diye herkesin 10 liraya aldığını 50 liraya satacağını sandığını belirterek, "Semt sakinleri, elindeki daireyi veya işyerini satmıyor. Aylardır satış yapamıyoruz. Olanları gazete ve televizyonlardan takip ediyoruz. Dilerim herkes kazanır" dedi.

BÖLGE SINIF ATLAYACAK

İETT garajının satılmasının Çeliktepe için sınıf atlamak anlamına geleceğini söyleyen Leven Emlak Ofisi Müdürü Celal Akdağ "Bölge çağ atlar. 300 bin YTL olan dairelerin fiyatı 700 bin YTL olacak." dedi.

Emlakçıların değerlenecek dediği Çeliktepe'de semt sakinlerinin kafası karışık. Semtte, satılacak olan İETT arazisine yapılacak herhangi bir binanın kendilerine hayır getirmeyeceğini, aksine hayatlarını daha da zorlaştıracağını düşünenlerin sayısı hayli fazla. İETT arazisi, Çeliktepeliler için aynı zamanda, deprem sırasında sığınılacak en uygun yer anlamı da taşıyor.

Çeliktepe'de arazinin park olmasını savunanlar da bulunuyor.

SATIŞ 21 MART'TA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Levent'teki eski İETT Garajı arazisinin satış ihalesini 21 Mart 2007 Çarşamba günü saat 13.00'te yapıyor. Kapalı Teklif Usulü' ile yapılacak ihalede en yüksek teklifi veren 3 firma arasında açık artırma yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılacak ihalenin muhammen bedeli 265 milyon 885 bin 750 YTL. İhaleye katılmak isteyen firmalar, ihale şartnamesini bin YTL bedelle alabilecek. 46 bin 241 metrekarelik alana sahip Levent'teki arazinin 'Turizm + Ticaret Alanı' olarak '3 Emsal' imar izni bulunuyor. Sama Dubai firması, İETT arazisine burgulu ikiz kule yapmak için proje hazırlamıştı. Dubai Kuleleri, dünyanın en seçkin markalarını bünyesinde barındırıyor.

1 milyon YTL'lik gecekondular

Karayolları arazisinin rekor fiyata satılması, Mart ayında satılacak İETT Garajı arsası çevresindeki gecekonduların da değerini arttırdı. Bölgedeki mahalle sakinlerinden Dilek İnci, "Kimseden para istemiyorum tek istediğim burada bir ev" dedi.

Evlerinin 1 milyon YTL değerinde olduğunu anlatan İnci, arazinin artan değerinin kendilerini şok ettiğini söyledi.

Levazım adlı gecekondu mahallesinin sakinleri, yıllardır burada oturdukları ve kendilerine aynı yerde ev verilmesini talep ettiler. Mahalleli Leyla Keser, "Arazinin bu kadar çok paraya satılacağını bilmiyorduk. Kocam yıllar önce vefat etti. Şimdi beni burdan çıkarırlarsa nereye gideceğim. Evimi asla vermem. Milyon dolarlar verselerde çıkmam burdan. Bana para değil tapulu ev versinler” diye konuştu.

Bir başka mahalle sakini olan Şengül Cızır, oturdukları yerin kendi köylerini andırdığını, bu nedenle burdan çıkmak istemediğini anlattı. Derya Çakan ise kendisine 30 daire alabilecek miktarda ücret verilse dahi evinden çıkmayacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious