Cellatın sonu SABAH

Cellatın sonu SABAH.7462
  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

2003'te İstanbul'da 57 kişinin ölümüne neden olan bombaların mimarı Zerkavi, Irak'taki ABD bombardımanında ölü ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İKİ HAFTA BEKLENDİ
ABD, Ürdün'ün verdiği bilgilerle teröristin yerini belirledi. İki hafta içinde yaşadığı ev bulundu. Çarşamba gecesi bombalar yağdı. Evdeki Zerkavi'nin 3 adamı ile birlikte bir kadın ve bir çocuk da öldü.

'ADALET YERİNE GELDİ'

18 saat süren DNA testleri sonunda dün resmi açıklama yapıldı. ABD Başkanı Bush "Ordumuz adaleti yerine getirdi" derken; Irak Başbakanı Maliki "Hayırlı olur inşallah" diye konuştu.

Harabeye döndü

F-16'lar, çarşamba gecesi Zerkavi'nin kaldığı eve iki adet 250'şer kiloluk bomba attı. Harabeye dönen evden çıkan belgeleri inceleyen ABD güçleri Bağdat'ta 17 noktaya bomba yağdırdı.

Bir katilin sonu

İstanbul saldırılarını düzenletti, Türk kamyoncuları öldürttü, binlerce kişiyi katletti. Irak'taki El Kaide lideri Zerkavi, Amerikan F16 uçaklarının attığı 250 kiloluk iki bombayla öldürüldü.

Dün dünya televizyonlarının yayınını keserek duyurduğu bir haber, milyonları ekranlara kilitledi. Koalisyon güçlerinin Irak'taki komutanı Amerikalı Tümgeneral Bill Caldwell, Usame bin Ladin'e bağlı El Kaide örgütünün Irak'taki lideri Zerkavi'nin çarşamba günü yerel saatle 18.15'te öldürüldüğünü, gece saatlerinde de cesedinin kesin biçimde teşhis edildiğini açıkladı. Zerkavi'nin cesedinin fotoğrafıyla basın toplantısı düzenleyen Caldwell, teröristle birlikte beş kişinin daha öldüğünü, bunlardan birinin teröristin akıl hocalarından Şeyh Abdül Rahman olduğunu söyledi. Ölenler arasında kimliği belirlenemeyen bir kadın ve bir çocuk da vardı.

AKIL HOCASINI TAKİP ETTİLER

Ürdün ve birçok ülke, Iraklı üst düzey yetkililer, saldırılardan bıkan Irak halkı, koalisyon güçlerine Zerkavi'yle ilgili istihbaratlar taşıdı. İki haftadır süren yoğun bilgi akışında Zerkavi ve beraberindeki teröristlerin Bağdat'ın 50 km kuzeybatısındaki Diyala bölgesindeki Bakuba kentinde toplandıkları ev saptandı.Zerkavi'nin izi, en yakınındaki isimlerden biri üzerinden bulundu. En yakın danışmanı, akıl hocası Abdürrahman El Iraki, birkaç hafta önce izlemeye alındı. Önceki gece Zerkavi'yi ziyarete gittiği tespit edildi. Saldırı emri verildi.

PARMAK İZİNDEN BELİRLENDİ

Zerkavi'nin o evde olduğundan emin olan ABD özel birlikleri, F-16 savaş uçaklarıyla çarşamba akşamı evin üzerine yaklaşık 250 kiloluk iki ayrı bomba attı. Saldırının ardından evin olduğu bölgeye Irak güçleri giderek cesetleri topladı. Ölenler arasında Zerkavi'nin olduğundan emin olmak isteyen güçler, teröristin parmak izlerini, vücudundaki izleri, dövmelerini inceledi. DNA testinin de bugün alınması bekleniyor. Operasyonun ardından Diyala'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Tümgeneral Caldwell, evden çok önemli belgeler ele geçirildiğini söyledi. "Hazine değerinde" dediği bilgiler ışığında, Bağdat yakınlarına 17 hava saldırısı daha düzenlendi. Tümgeneral, birçok ülkeninkendilerine bilgiler verdiğini, en önemlinin Zerkavi'nin kendi ülkesi Ürdün olduğunun altını çizdi.

HALEFİ HEMEN SEÇİLDİ: EL MASRİ

Caldwell, Zerkavi'nin ölümüyle doğacak boşluğu dolduracak ismi de açıkladı: Mısırlı terörist Ebu El- Masri... El Masri'nin 2002'de Irak'a giderek birçok terör saldırısı düzenlediği sanılıyor. Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı Orgeneral George Casey ve ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad önemli haberi dün sabah tüm dünyanın canlı yayınladığı basın toplantısı düzenleyerek duyurdu. Zerkavi'nin öldüğünün açıklanmasının ardından salondan büyük bir alkış koptu. Iraklılar sloganlar atarak zılgıt çekti. Başbakan El Maliki, Zerkavi yanlılarına seslenerek "Şiddeti seçenler bir kez daha düşünsün" dedi. Sözlerini "Hayırlı olur inşallah" diyerek bitirirken, basın toplantısını izlemeye gelenler sözlerini belki de en anlamlı biçimde tamamladı: "Amin..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious