Cem, Teşvikiye Camii'ne getirildi

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Tedevi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eki Dışieri Bakanları'ndan İsmail Cem'in cenazesi Teşvikiye Camii'ne getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cenazeye katılan ünlü isimler de İsmail Cem'in sıradışı bir siyasetçi olduğunu ve Cem'i aniden kaybetmenin verdiği üzüntüleri dile getirdi.
Kanser tedavisi gördüğü İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde geçtiğimiz Çarşamba günü hayatını kaybeden İsmail Cem'in cenazesi Teşvikiye Camii'ne getirildi. Cenaze ile birlikte Cem'in çok sayıda dostu ve seveni de Teşvikiye Camii avlusunu doldururken, eşi Elçin ve kızı İpek Cem'de oluşturulan platformda taziyeleri kabul ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı belirtilen cenaze törenine, Hüsamettin Özkan, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, AK Parti Milletvekili Köksal Toptan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Can Dündar'ın yanısıra çok sayıda seveni katıldı.

Cenazeye katılan ünlü isimler Cem'in ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdi. İsmail Cem ile çok güzel günlerinin geçtiğini belirten Eski DSP Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, " Ülkenin gelişmesine ve bu günlere gelmesine çok büyük katkısı oldu. Çok zamansız kaybettik. Hepimizin başı sağolsun." diye konuştu.

Cenaze törenine erken saatlerde gelen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Cem'in ölümünün çok ani olduğunu ve Türkiye'nin çok önemli bir insanını kaybettiğini dile getirdi. İsmail Cem'in çok önemli bir siyaset adamı olduğunu dile getiren Can Dündar ise, "Boşluğu çok zor doldurulacak bir siyaset adamıydı. Çok üzgünüz hepimizin başı sağ olsun." dedi.

İsmail Cem'in hayatındayken en büyük arzusunun sosyal demokratların bir çatı altında iktidar olması olduğunu ve bundan sonra bu isteğini yerine getirmek için çalışcaklarını dile getiren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise,"Bundan sonra onu anlamak, onun fikirlerini iktidara taşımakla olur. Onun en büyük isteği bütün demokratik solun bir araya gelerek iktidar olmasıydı. İnşallah bütün ulusumuzla beraber çalışarak onun bu isteğini yerine getirmeye çalışacağız. Ruhu şad olsun. Toprağı bol olsun. Allah herkese ölümün de hayırlısını versin. Böyle güzel uğurlanmayı da kısmet etsin. " şeklinde konuştu.

Cenazeye katılan AK Parti Milletvekili Köksal Toptan, İsmail Cem ile yaşadığı anıyı anlattı. Toptan: "Mükemmel bir insandı. Çok farklı bir siyasetçiydi. Fotografçı mıydı? Siyasetçi miydi? Yazar mıydı ? Yoksa bunların hepsi miydi? Doğrusu ben İsmail Cem'i tarif ederken bunların hepsinden çok büyük parçalarla karşılaşıyorum. Edebiyat dünyası onun gibi bir insanı örnek almalı ama hepsinden önemlisi Türkiye'yi yönetenler onu örnek almalı. Siyasetçiler genç kuşaklar onu örnek almalı ve her tarafının örnek almalı. Ve her tarafından örnek alınabilecek bir insandı." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious