Cem evlerine ücretsiz su uygulaması

Cem evlerine ücretsiz su uygulaması.13613
  • Giriş : 13.10.2008 / 16:10:00

Tunceli'de Belediye Meclisi, Cem evini ibadethane kabul ederek, su giderlerinden muaf tutulması ve imar ayrıcalıklarından yararlandırma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli'de Belediye Meclisi oy birliği ile aldığı kararla, Cem evini ibadethane sayarak, su giderlerinden muaf tutulma ve imar ayrıcalıklarından yararlandırma kararı alarak, ruhsatsız olan Tunceli Cemevi'ne ruhsat verecek.
Kuşadası ve Didim belediyeleri ardından, Tunceli Belediyesi de oybirliği ile, Cemevlerini ibadethane statüsüne alarak su harcamalarından muaf sayarak, imar ayrıcalıklarından yararlandırma kararı aldı. Saat 11.30'da Belediye Meclisi yeter çoğunlukla, ilde bulunan ibadethanelere uygulanacak ücret tarifesi gündemiyle, Başkanı Songül Erol Abdil başkanlığında toplandı. Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Meclisin bu konuda yaptığı çalışma sonucu hazırlanan 'Cem evinin ibadethane ayılması' başlıklı raporu okundu. Cem evleri tanımı yaptıktan sonra, "Nüfusunun çoğunluğu Alevi olan ilimizde,vatandaşımızın dini görevlerini rahatlıkla yerine getirebilmesi için Cemevinin ibadethane sayılarak, harcadığı su parasından muaf sayılması ve İmar Yasasında ibadet yerleri için öngörülen düzenlemelerden yararlanmasını istiyoruz" dedi. Önergeyi oylamaya sunmadan önce üyelerin görüşleri soruldu. Beldiye Başkan Yardımcısı Mustafa Taşkale, önerilerinin, "Cemevinin personelinin Cami personeli gibi atanması ve maaşa bağlanması değil, Laiklik çerçevesi içinde devletin dinlere eşit mesafede durmasını istiyoruz" dedi.

Oylanan madde oybirliği ile kabul edildi. Önerini kabul edilmesi ardından söz alan, Hacı Bektaşi Veli Cemevi Başkanı Celal Karagöz meclis üyelerine teşekkür ettikten sonra, "Çok önemli bir karardır. Diliyoruz ki bu Türkiye'deki tüm cemevleri için uygulansın. Hükümet böyle bir karar alırsa tamamen yayılırsa bizi de bir kardeş mezhep olarak içine alırsa Türkiye'de barış ve kardeşlik ortamı sağlanmış olur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*