Cem Özdemir: "Saçma ve uyduruk bir benzetme"

Cem Özdemir:
  • Giriş : 15.03.2008 / 17:39:00

CHP Onur Öymen'in "Avrupa'da da partiler kapatılıyor" sözlerine Avrupa Parlamentosu milletvekilinden cevap.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Parlamentosu Miletvekili Cem Özdemir, Öymen'in ifadelerini "saçma ve uyduruk" olarak nitelendirdi. Öymen'in verdiği örnekler arasında bulunan Almanya'da en son siyasi parti 1956'da kapatıldı. Tartışması hala bugün devam eden kapatma davasında hukukçuların kahir ekseriyeti kararı hatalı buluyor. İspanya'da ise ETA terör örgütü ile irtibatı ispat edilen partiler kapatılıyor.

Mart 2003'de kapatılan Batasuna partisi, diktatör Franco'nun 1975'teki ölümünden sonra kapatılan ilk parti oldu. İspanya Yüksek Mahkemesi, Batasuna'nın terör örgütü ETA ile ispatlanmış irtibatı üzerine partiyi kapatmıştı.

Avrupa Parlamentosu'nun Türk asıllı Alman üyesi Cem Özdemir, Öymen'in ifadelerini "saçma, uyduruk ve yarım okumalarla yapılan tahliller" olarak nitelendirdi. Almanya'da en son 58 yıl önce komünist partinin Soğuk Savaş şartları altında kapatıldığına işaret eden Özdemir, bu kararın günümüzde hukukçular tarafından eleştirildiğini söyledi. Almanya'daki bütün siyasi partilerin ve halkın yüzde 95 desteğine rağmen Anayasa Mahkemesi'nin ırkçı nazi NPD partisini kapatmayı reddettiğini söyleyen Özdemir, şiddete başvurmayan siyasi partilerin Avrupa'da kapatılmadığını söyledi. "Hatta Almanya'da Bavyera isimli bir parti var. Bu parti Almanya'dan bağımsızlık için mücadele ediyor. Bavyera'nın Alman işgali altında olduğunu söylüyor. Ama şiddete başvurmadığı için hakkında hiç bir dava yok" dedi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eşbaşkanı Joost Lagendijk ise Öymen'in ifadelerinin "şok" edici olduğunu söyledi. Seçimleri kaybetmiş bir partinin yine adaletten medet ummasını çok şaşırtıcı bulduğunu söyleyen Lagendijk Avrupa'da parti kapatmanın çok istisnai durumlarda ve mezkur parti teröre bulaşmıssa gerçekleştiğini söyledi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious