Cem töreninde eski Bakana protesto

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Eskişehir'de düzenlenen cem töreninde Kültür ve Turizm eski Bakanı Namık Kemal Zeybek bir grup tarafından protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alevi Vakıfları Federasyonu ve Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Eskişehir'de 'Cem'e davet' töreni düzenledi. Porsuk Kapalı Spor Salonu'nda 'Ulu Önder Atatmızın Anısına Türk Milleti Elele' adıyla gerçekleştirilen cem törenine Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Namızk Kemal Zeybek, bazı siyasi parti temsilcileri ve İl Müftüsü Abdullah Ceyhan da katıldı. Törende açılış konuşmasını yapan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İrfan Çetinkaya, insanlar arasında sevgiyi, barışı, kardeşiliği yaymak, insanların birbirleriyle kaynaşmalarını, birbirlerini anlamalarını sağlamak amacıyla bu gibi programları gerçekleştirdiklerini ifade etti. Çetinkaya, "Vakıf olarak Eskişehir'de maddi sorunumuz yok. Vali, emniyet müdürü, belediye başkanları, müftümüz, milletvekilleri ve halkıyla barışık içiçe yaşıyoruz." dedi.

Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri görevlisi Mustafa Uluçam, 'cemin gösterisi de olur mu diyenlere olur diyorum' diyerek, "Olur ama cemi, yani ibadeti gösterişe dönüştürürseniz olmaz. Amaç görmek ve bilmektir. Bilmek ve inanmak da ülkemizin ulusal birliğine katkı sağlayacaktır. Bu ülke, üzerinde yaşayan herkesindir. Şu bilinmelidirki alevilik İslam'dır, İslam'ın bir yorumudur. Allah, Muhammet, Ali yolunu sürmektir. Kur'an-ı Kerim 'yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz' buyurmaktadır. Aleviler'deki cem de Kur'an'ın bu ayetine göredir. Yine bilinmelidir ki Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyette azınlık değil asli unsurlardanız." diye konuştu.

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek de programı 10 Kasım dolayısıyla Ulu Önder'in anısına düzenlediklerini söyledi. 10 Kasımların sadece bir anma günü olmaması gerektiğine işaret eden Bermek, "10 Kasım'ı artık, kendimizi değerlendirdiğimiz, irdelediğimiz ve Mustafa Kemal'e yakışır, yaraşır olmak için neler yapılması gerektiğini tartıştığımız günlere çevirmemiz gerekiyor. Atatürkle aramızdaki mesafenin nerede olduğunu görelim, bunu tartışalım." dedi.

Konuşma sırası kendisine gelen Kültür ve Turizm eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, kürsüye davet edildi. Katılımcıları selamlayarak mikrofonu eline alan Zeybek, "Burada önemli bir durumu belirtmek istiyorum. Devletin temsilcisi olan Valimiz, halkın seçtiği belediye başkanlarımız, Türk Ocağı yetkilileri bugün cemdeler." diye konuştu. Zeybek'in bu konuşması bir grup tarafından tepkiyle karşılandı. Bir anda salondakilerin dikkat kesildiği grup sloganlar atarak protestoya başladılar. "Bu eli kanlı insanları buraya davet edenleri kınıyoruz" diyen protestocular yuhalamaya başladı. Zeybek, eylemcilere 'daha sonra görüşelim' diyerek sükunete davet etti, ancak protestocular eyleminden vazgeçmedi. Vakıf yetkililerinin engelleme çalışmaları da grubu yatıştırmadı. Protestocular bir süre sonra salonu terk etti. Tribünlerdeki vatandaşlar ise alkışlarla protestocu grubu protesto etti. Bu eylemden sonra konuşmasını yapan Zeybek, cemin bir ibadet olduğunu kaydetti. Zeybek, Aleviliğin Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulmasında ana unsurlardan biri olduğunu hatırlattı. Davetlilerin alkışları arasında kürsüye gelen Vali Çalışıcı da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'nın Eskişehir'e faydalı olan bir kuruluş olduğunu ifade etti. Çalışıcı, "İlin valisi olarak söylüyorum, bu vakıf ilimize faydalı olan ciddi bir kuruluştur. Güzel işler yapmıştır ve bunlardan memnun olmayanlar olabilir. Topluma hizmet edenlerden biz razıyız, Allah da razıdır. Başarılar diliyor, teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından sazlar eşliğinde türküler seslendirildi. Semah gösterileri sunuldu. Semah gösterisi sırasında alkış tutan katılımcılar ise görevlilerce 'semahımız folklor gibi algılanmamalı, bir inançtır alkışlamayalım' şeklinde uyarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious