Cem Uzan, mahkemeye 'polis zoru' ile getirilecek

Cem Uzan, mahkemeye 'polis zoru' ile getirilecek  .8408
  • Giriş : 31.10.2007 / 13:48:00
  • Güncelleme : 31.10.2007 / 13:59:57

Uzan'ın aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davaya Uzan polis zoruylagetirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Metin Öner, Cemal Tüfekçi, Mehmet Fetvacı, Zülfikar Fikret Gönül, Selahattin Anık, Kılıç Başaran ve İsmet Doğan Kargül katıldı. Duruşmaya, Cem Uzan, Yılmaz Aybars Çakır ve İsmet Doğan Kargül ise gelmedi.

Daha önce verilen beraat kararını bozan Yargıtay 5. Ceza Dairesi ilamı hakkında diyecekleri sorulan sanıklar, mahkemenin daha önce verilen beraat kararında direnmesini istediler.

Duruşmada söz alan Cem Uzan'ın avukatı Şaylan Çığgın da, bozma kararına katılmayarak, eski kararda direnilmesini talep etti.

Sanıklardan Gönül ile Başaran'ın avukatı Hasan Fehmi Demir de Yargıtay'ın bozma kararının yerinde olmadığını savunarak, ''Elektronik postanın kim tarafından gönderildiği dosyada mevcuttur. Yasal olmayan yollardan elektronik posta adresi tespit edildiğinden hükme gerekçe olamaz. Yasal olsa bile tek başına delil olarak değerlendirilemez'' dedi.

Demir, SPK'nın davada katılan sıfatı bulunmadığını ve Yargıtay bozma ilamındaki, ''SPK'nın davada katılan sıfatının olamayacağı'' yönündeki kararına ise katıldığını anlatarak, kovuşturmanın genişletilmesini talep etti.

Sanık Yılmaz Aybars Çakır'ın avukatı Erol Altınkış da, müvekkili hakkında verilen beraat kararının karşı taraf vekillerince temyiz edilmediğini ve Yargıtay'ın bozma kararının diğer sanıklar hakkında olduğunu anlatarak, müvekkili hakkındaki kararın kesinleşmiş olduğunu savundu.

Görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Rasim Işıkaltın da, tüm sanıklar yönünden Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını ve duruşmalara gelmeyen sanıkların zorla getirilmesine karar verilmesini istedi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulup uyulmayacağı yönündeki kararın sanıkların dinlenilmesinin ardından verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmalara katılmayan Cem Uzan'ın mahkemeye zorla getirilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıklar Cem Uzan, Hüseyin Engin Saydam, Metin Öner ve Cemal Tüfekçi'nin Uzan Grubu bazı şirketlerde görev aldıkları, diğer sanıklar Zülfikar Fikret Gönül, Kılıç Başaran, Selahattin Anıl, Mehmet Fetvacı, Yılmaz Aybars Çakır ve İsmet Doğan Kargül'ün de İstanbul Asliye Ticaret Mahkemelerinde bilirkişilik yaptıkları anlatılıyordu.

Uzan Grubu bazı şirketlerin sermaye artırımına ilişkin, şirketlerin aktifinde bulunan gayrimenkul, menkul ve diğer mal varlıklarının tespiti amacıyla İstanbul 1, 2 ve 9. Asliye Ticaret Mahkemelerinde dava açıldığı anlatılan iddianamede, bilirkişilik yapan sanıkların bu davalarda görev aldıkları ifade ediliyordu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Uzan Grubu'na yönelik yapılan operasyon sırasında 2000 yılına ait bazı elektronik postaların elde edildiği belirtilen iddianamede, bu postaların Uzan Grubu şirketlerde görev alan sanıklar arasındaki haberleşmeyi içerdiği ve bilirkişilere menfaat sağlanması konusunda olduğu, bilirkişilerin istekleri ile bu kişilere verilenlerden bahsedildiği anlatılıyordu.

Cem Uzan, Hüseyin Engin Saydam, Metin Öner ile Cemal Tüfekçi'nin ''rüşvete aracılık etmek'' ve ''rüşvet vermek'' suçlarından 4 ile 12'şer yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları talep edilen iddianamede, diğer sanıkların da ''rüşvet almak'' suçundan 5 ile 12'şer yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları isteniyordu.

Davanın görüldüğü İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Aralık 2005 tarihinde sanıklar Cem Uzan, Mehmet Fetvacı, Selahattin Anık, Kılıç Başaran, Cemal Tüfekçi, Zülfikar Fikret Gönül, Hüseyin Engin Saydam, Metin Öner, Yılmaz Aybars Çakır ve İsmet Doğan Kargül hakkında ''yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması'' gerekçesiyle beraat kararı vermişti.

Katılan avukatı ve savcının bu karara itirazları üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 5. Ceza Dairesi, eksik araştırmaya dayanılarak beraat kararı verilmesi ve kanıtların birlikte değerlendirilmesi gerektiğinin gözetilmemesi nedeniyle kararı bozmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious