Cem Uzan, Papa'nın katıldığı ayini izledi

Cem Uzan, Papa'nın katıldığı ayini izledi.5999
  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedikt'in İstanbul'a gelişinden dolayı Aya Yorgi kilisesinde bir 'şükran ayini' yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Patrik Bartholomeos saat 17.00 civarında Papa'yı karşılamak üzere havaalanına gitti. Hiçbir misafiri patrikhane dışında karşılamayan Patrik Bartholomeos, konum itibariyle kendisinden daha yüksek olan Papa'yı havaalanında karşıladı. Papa'nın gelmesinden saatler önce Patrikhane'de hummalı bir çalışma başladı. Patrikhanenin girişinden kiliseye kadar kırmızı halılar döşendi. İçeriye ayini takip etmek üzere yurt içi ve yurt dışından 55 basın mensubu alındı.

Polis, giriş ve çıkışlarda çok sıkı güvenlik kontrolleri yaptı. Papa'nın patrikhaneye gelmesiyle birlikte hemen ayine geçildi. Şükran ayinini kilisenin baş rahibi Athenagoras yönetti. Kilisede yapılan ayinin en önemli özelliklerinden birisi de, her zaman ayin sırasında kendi kürsüsünde oturan Bartholomeos, bu sefer Papa ile aynı seviyede oturması oldu. Aya Yorgi Kilisesi'ndeki kutsal emanetler önünde dua edildi ve okunan ilahiler dinlendi. Ayine, aralarında tanınmış siyasiler, işadamları ve akademisyenlerin de bulunduğu 500 civarında davetli katıldı.

Ayini, Cem Uzan, Besim Tibuk, Rahmi Koç, Hüseyin Hatemi, Prof. Dr. Niyazi Öktem, Leyla Umar ve Can Dündar da izledi. Yaklaşık 45 dakika süren ayinde Papa ve Bartholomeos karşılıklı dua okudu. Ayinin ardından Papa, Bartholomeos'un ofisine çıktı.

Papa'nın ziyaretini iki kilise arasındaki yakınlaşmaya büyük katkı sağlayacağını söyleyen Patrikhane basın sözcüsü Peder Dositeos Anagnostopulos, Papa'nın bir akademisyen olması hasebiyle iki kilise arasındaki diyaloga büyük önem verdiğini söyledi. Dositeos "İki kilise olarak 35 yıldır sürekli görüşüyoruz ama bir mesafe kat edemedik. Bu papanın köklü bir bilgi birikimine sahip olması yakınlaşmaya büyük katkı sağlayacak." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious