Cem Uzan'a 1 yıl hapis istemi

Cem Uzan'a 1 yıl hapis istemi.11571
  • Giriş : 19.06.2008 / 15:01:00

Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında verilen 8 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'ın yeniden yargılanması karar aşamasına geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Savcı, Uzan'a ‘hakaret’ suçundan 1 yıl hapis cezası verilmesini talep etti.

Ailesine ait ÇEAŞ ve Kepez Elektrik'e devlet tarafından el konulmasından sonra, partisinin Bursa İl Teşkilatı'nca 13 Haziran 2003'te düzenlenen mitingde konuşan Cem Uzan, isim vermeden Başbakan Erdoğan için, “Sen ne biçim Müslümansın? Senin gözünü korku ve hırs bürümüş. Sen de Allah korkusu kalmamış. Sen Allahsız olmuşsun. Allahsız herif” demişti.

Yaptığı konuşmadan dolayı hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na madde-i mahsusa tayini ve isnadı suretiyle hakaret’ suçundan dava açılan Cem Uzan, yargılandığı Bursa 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 8 ay hapis ve 693 milyon 569 bin lira ağır para cezasına çarptırılmıştı. Uzan'ın itirazı üzerine Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını, zanlının Yeni TCK'nın lehine olan hükümlerinden yararlanmasının gerekçe göstererek usulden bozmuştu.

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyan Bursa 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanan Cem Uzan'ın duruşması karar aşamasına geldi. Bugün yapılan ve sadece sanık avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada Cumhuriyet Savcısı Sadettin Divan, Başbakan'a hakaret ettiği için Cem Uzan'ın 1 yıl hapse mahkum edilmesini talep ederken, partiye hakaret suçundan beraatine karar verilmesini talep etti. Duruşma, karar verilmesi için Eylül ayına ertelendi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious