Cem Uzan'ın korkunç borcu

Cem Uzan'ın korkunç borcu.8374
  • Giriş : 09.04.2009 / 19:58:00

İmar Bankası ve Adabank'da dahil Uzan Grubununun, sağlanan tahsilatlar hariç tutulduğunda 7 milyon 812 bin dolar ana para borcu bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) tahsilatı, kurumun gecikmiş alacak tutarı, tahsilatın Hazine ile paylaşımına ilişkin sorularını yanıtladı.

Ekren, Kasım 2002 tarihinden itibaren TMSF'ye devredilen İmar Bankası ve Adabank'ın kamuya maliyetinin ne olduğu konusunda; her iki banka dahil Uzan Grubunun, 31 Aralık 2008 tarihi itibariyle kamuya toplam maliyetinin 3 ana başlık altında toplandığını belirtti.

Bunların "Yetkili Mercilere Beyan Edilen Mevduat ile Tespit Edilen Mevduat Arasındaki Fark, Devlet İç Borçlanma Senedi Ödemeleri, Temlik Alınan Krediler" şeklinde telaffuz edildiğini hatırlatan Ekren, Uzan Grubunun, sağlanan tahsilatlar hariç toplam 7 milyon 812 bin dolar anapara borcu bulunduğu açıkladı.

TMSF'nin, İmar Bankası mudilerine ödenmek üzere sigorta kapsamında 19 Ocak 2004 tarihinden, 11 Mart 2009 tarihine kadar Gelir Vergisi Stopajı dahil 8 milyar 621 milyon TL mevduatın Ziraat Bankasına aktarıldığını bildiren Ekren, ayrıca, Hazine adına İmar Bankası mudilerine ödenmek üzere TMSF'ce 5 milyon 652 bin TL ile yine İmar Bankası nezdindeki karşılıksız Devlet İç Borçlanma Senedi hesaplarına 937 milyon 122 bin TL'nin de aynı bankanın hesaplarına aktarıldığını ifade etti.

Ekren, diğer yandan, fon (TMSF), SSK, Maliye ve Hazine Müsteşarlığı alacaklarına yönelik müflis İmar Bankası İflas Masasına alacak kayıt talebinde bulunulduğunu da hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*