Cem Uzan'ın 'uçuk' vaatlerini CHP ve MHP de sahiplendi

Cem Uzan'ın 'uçuk' vaatlerini CHP ve MHP de sahiplendi.8408
  • Giriş : 16.06.2007 / 14:54:00

CHP, mazotu 1 YTL 25 kuruşa indirmeyi vaat etmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genç Parti’nin TV’lerdeki maç yayınlarına giren ’Mazot 1 YTL olacak’ sloganını CHP de sahiplendi. CHP, ÖTV’yi kaldırarak mazot fiyatını 1 YTL 25 kuruşa indirmeyi vaat ediyor

Seçim bildirgesine son şeklini veren CHP’den çiftçiye 4 temel vaat var. CHP’nin köylerde anlatacakları vaatleri Muğla Milletvekili Prof. Gürol Ergin sıraladı.

AKP hükümetinin tarımı ve çiftçiyi desteklemediğini iddia eden CHP Muğla Milletvekili ve Gürol Ergin, “GSMH’da yüzde 1 olan tarıma desteği yüzde 2’ye çıkaracağız. Böylece devletin tarım sektörüne olan desteği 5.2 katrilyondan 11.5 katrliyona çıkmış olacak. Bu da çiftçimizin yüzünün gülmesini sağlayacak” dedi.

Ergin, CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan diğer vaatleri ise şöyle sıraladı: “Mazotta ÖTV kaldırılacak. Bugünün fiyatları ile ÖTV tutarı yaklaşık 850 kuruş tutuyor. ÖTV’nin kaldırılmasıyla mazotun fiyatı da bugünkü kura göre 1 YTL 25 kuruş olacak. Gübre , tohum, elektrik ve zirai ilaçlardaki KDV’de yüzde 1’e indirilecek.”

Tarıma destek

Ergin, Tarım Satış kooperatifleri birliklerine kamudan destek yapılamaz maddesinin kaldırılacağını, böylece Tariş ve Fiskobirlik ile ilgili geçmişte yaşanan sıkıntıların önüne geçileceğini de söyledi.

Genç Parti: Projelerimiz çalıyorlar

GP Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin, rakiplerinin kendilerinden program ve fikir hırsızlığı yaptığını öne sürerek, “Programımızı kabul ettiklerine göre koalisyonun büyük ortağı olarak küçük ortağı daha rahat seçeceğiz” dedi.

Şirin, İzmir milletvekili adaylarıyla birlikte DHA İzmir bürosunu ziyaret etti. Şirin, seçim öncesi program ve fikir hırsızlığı yaşandığını ileri sürerek, “CHP plansız ve programsız bir parti, onlara alıştık. DP'dekiler birbirlerini yemekten programı düşünemiyor. Ancak MHP'nin de program ve fikir hırsızlığı yapacağı aklımıza gelmezdi. MHP son üç aydır ekonomik ve sosyal programımızı taklit ediyor. Hayretle karşılıyorum ama zarar yok. Hırsızlıkta hakkımızı helal ediyoruz. Programı kabul ettiklerine göre koalisyonun büyük ortağı olarak, küçük ortağı daha rahat seçeceğiz” dedi.

CEM UZAN İZMİR'E ŞAHSİYETİNİ KOYDU

Şirin, GP'nin İzmir'de 750 bin oy almayı hedeflediğini, ülke genelinde de yüzde 13 kemik oyları olduğunu öne sürerek, “Oylarımız yüzde 22 olursa şaşırmayız. Üçüncü parti olacağımız kesin, ikinci de olabiliriz” dedi. Şirin, GP lideri Cem Uzan'ın aday olduğu İzmir'in milletvekili aday listesine sekreterini, danışmanını, mali müşavirini, şirket müdürünü, eniştesini ve yakın akrabalarını koyması yönündeki eleştirileri ise şu sözlerle yanıtladı:

“İzmir'in bu tavrını garip karşılıyorum. Ben İzmir'de Diyarbakır'da duyduğum sözleri duyuyorum. Orada da ‘neden Diyarbakırlı yok' diye soruyarlar. Şimdi İzmir'de garip bir tavır var ve bunu anlamakta çok zorluk çekiyorum. ‘İzmirli olmazsa milletvekili olunamaz' diye bir psikiloji çıkmış ortaya. Bu yanlış bir psikoloji, ilçe başkanı ya da muhtar seçmiyoruz. Gerçekten hayretler içindeyim, bunları duyduğuma şaşıyorum. Ne yapacaktı Cem Uzan? Cem Uzan buraya şahsiyetini koymuş. İlk kez bir parti genel başkanı İzmir'den aday oluyor. Buraya Ahmet'i, Mehmet'i doldurmuyor da kendisini koyuyor. Bunlar doldurma kontenjan değil, İzmir'e angajmanı gösteriyor. İzmirli bundan hayal kırıklığına uğruyorsa İzmir'de problem var, bizde değil. Son derece ehliyetli insanlar buradan aday. Buna rağmen İzmir diyor ki, ‘neden İzmirli yok' Allah allah ya! Ben İstanbul'da yalnız kaldım. Önemli olan problemleri bilmek değil, çözme kabiliyetine sahip olmak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious