Cemayel, bugün toprağa veriliyor

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Lübnan'da önceki gün uğradığı bir suikast sonucu hayatını kaybeden Sanayi Bakanı Pierre Cemayel, bugün toprağa veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son iki yıl içerisinde öldürülen altıncı Suriye karşıtı bakan olan Cemayel, doğduğu köy olan Bikfaya'ya gömülecek. Cenaze öncesinde Lübnan askerleri kentte geniş güvenlik önlemleri aldı. Cemayel'in naşı, dün büyük bir kalabalık eşliğinde Bikfaya'ya getirilmişti. Cenaze töreninin Türkiye saati ile 13.00'te Maronite St. George Katedralinde başlaması öngörülüyor.

Cemayel'in ölümünün ardından ülkede 3 günlük yas ilan edilirken bugün de Bikfaya'daki işyerlerinin kapalı tutulması istendi. Cemayel'in babası Emin Cemayel ise cenazede sükunet çağrısında bulundu.

Lübnan Parlamentosu'nun Suriye karşıtı çoğunluğun lideri olan Said Hariri, ülkedeki tüm insanlara "bağımsızlık ve özgürlüğe olan desteklerini göstermek için" cenazeye katılma çağrısı yaptı.

Lübnan'da Suriye karşıtı kesimler, cinayetten Şam'ı ve müttefiklerini sorumlu tutuyor. Şam ise iddiaları reddediyor.

Öte yandan Lübnan'da bir suikastla öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin cinayetini soruşturan ve sonucunda Suriye'yi suçlayan BM heyeti, Cemayel cinayetini de soruşturacak. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın bu yönde bir çağrı yapmasının ardından BM Güvenlik Konseyi soruşturmaya onay verdi. Konsey'in bu talebe yıldırım hızıyla onay vermesi de dikkat çekti.

Güvenlik Konseyi, Cemayel'in öldürüldüğü gün de geçen yıl öldürülen Hariri'nin katillerinin yakalanması halinde uluslar arası bir mahkemede yargılanmasına onay vermişti. Kurulması için Lübnan Parlamentosu'nun onayı gereken mahkemeye Suriye yanlıları ise karşı çıkıyor.

Konsey'in kabul ettiği karara göre BM, cinayetin soruşturulması konusunda teknik destekte de bulunacak. Hariri suikastını soruşturan Belçikalı savcı Serge Brammertz, Cemayel cinayetinin soruşturulmasına da yardım edecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious