Cemil Çiçek : "301. Madde bugün gündeme alınmadı."

Cemil Çiçek :
  • Giriş : 07.01.2008 / 17:00:00

Bakanlar Kurulu sonrasında Cemil Çiçek açıklama yaptı : "301. Madde bugün gündeme alınmadı."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı, 4 saat 15 dakika sürdü.

"Bugün ele aldığımız konulardan birisi afet ve acil durumlarla igili. Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi kurma kararı alındı. Bir diğer konu ise Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ile ilgili. Bu ülkedeki herkesin bilgi edinme hakkı vardır. Ayrıca bu Yasa işlemeye başladı. Devlet sırrı ile ilgili düzenleme de imzaya açıldı.

Bir husus daha düşünüldü. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanması ile ilgili. Sadece gümrük kapılarında oy kullanabildiler. Bu dönemde bu sıkıntıdan halkımızı da kurtarmaya karar verdik. Onların da Türkiye'deki vatandaşlarımız gibi oy kullanma hakkına sahip olabilecekleri bir uygulama yapmaya karar verdik. Bunun için Yurtdışı Merkez seçim Kurulu kurulacaktır. Bu tasarıda birçok yetki Yüksek seçim Kurulu'na verilecektir. Bu vatandaşlarımız Milletvekili seçimlerinde oy kullanabileceklerdir. Yurtdışındaki seçmenler sadece Bağımsız adaylara oy veremeyecek. Oyların değerlendirilmesi hangi tip oylama ile söz konusu olursa olsun mevcut uygulamada nasılsa öyle olacaktır. Seçimlerde parmak boyası kullanılmayacak.

Geçtiğimiz hafta maalesef Diyarbakır'da üzücü bir terör olayı yaşadık. Aldığımız bir kısım bilgiler var. Bu değişik yönleriyle ele alınmıştır. Bununla ilgili düşüncemizi Başbakan kamuoyu ile paylaşmıştır.

301. Madde'deki değişiklik ise gündeme gelmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious