Cemil Çiçek: "Biz kendi işimize bakıyoruz"

Cemil Çiçek:
  • Giriş : 31.03.2008 / 21:13:00
  • Güncelleme : 31.03.2008 / 21:23:00

Çiçek, AK Parti hakkında açılan davayla ilgili, ''Hep beraber bu süreci göreceğiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti hakkında açılan davayla ilgili, ''Hep beraber bu süreci göreceğiz'' dedi. Çiçek, 9 ilde üniversite kurulmasının kararlaştırıldığını da söyledi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda TBMM'ye gönderilecek kanun tasarılarını görüştüklerini, bunların başında 9 ilde daha üniversite kurulmasıyla ilgili kanun tasarısının yer aldığını belirtti.

Son yıllarda eğitime verilen özel önem nedeniyle ortaöğretimde okullaşma oranı yükseldikçe üniversiteye talebin de arttığını kaydeden Çiçek, geçen yıl yaklaşık 2 milyon gencin üniversiteye girebilmek için başvurduğunu, bunların ancak dörtte birine üniversitelerde yer bulunabildiğini belirtti.

Üniversiteye giden öğrencilerin sayısının artırılmasının önemli olduğunu, buradan yola çıkarak geçen dönem 32'si devlet, 9'u vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 41 üniversitenin kurulmasına imkan sağlandığını belirten Çiçek, şimdi Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova'da üniversite kurulmasına karar verildiğini, bununla ilgili kanun tasarısının imzaya açıldığını bildirdi.

Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen Tapu Kanunu'ndaki yabancılara mülk satışında "bir ilin arazisinin toplamının binde 5'ini geçmemek üzere" olan kriterin iptal edildiğini anımsatan Çiçek, bu konunun da ele alındığını, konuya ilişkin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bir çalışmasının bulunduğunu ifade etti.

Son yıllarda Türkiye'ye bu anlamda önemli talep artışlarının olduğunu, bunun sağlam bir yasal zemine kavuşturulmasının gerektiğini vurgulayan Çiçek, bununla ilgili değerlendirmelerin yapıldığını, değerlendirmeler ışığında kanun tasarısının bu hafta gözden geçirilerek gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na getirileceğini kaydetti.

"Kendi işimize bakıyoruz"

Çiçek gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

AK Parti hakkında açılan davanın iddianamesinin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildiği anımsatılarak, sürecin sorulması üzerine Çiçek, "Bir hukukçu olarak konuya şöyle bakarım: Bu parti kapatma davası Anayasa Mahkemesi'ne ilk defa açılıyor değil. Daha evvel de Anayasa Mahkemesi'ne sayısız dava açılmıştır" dedi.

Çiçek, "Anayasa Mahkemesi'nin hem Anayasa, hem de kuruluş yasasına uygun olarak bu tip davalarda hangi usulü takip ediyorsa o üsul çerçevesinde bugün AK Parti'yle ilgili de bu süreci değerlendirmiştir. Dolayısıyla bize ayrık, bize mahsus bir uygulama söz konusu değildir" diye konuştu.

Hep birlikte bu süreci göreceklerini belirten Çiçek, hükümet olarak kendi işlerine baktıklarını ifade ederek, kapatma davası ile ilgili sürecin mahkemenin görevi olduğunu söyledi.

Cemil Çiçek, "Parti olarakda hukuken kendimiz için ne söylenmesi gerekiyorsa uluslararası hukuk açısından, kendi hukukumuz açısından, ortaya konulan iddialar açısından söylenmesi gereken ne varsa Anayasa'nın ve yasanın yetki çerçevesinde mahkemeye bildireceğiz" dedi.

Çiçek, hükümet olarak kendi işlerine baktıklarını ifade ederek, "Emin olun şu anda EXPO 2015 konusu bizim için en öncelikli konudur. Ekonomik gelişmeler en öncelikli meselelerimizdir. Yapılacak reformlar en öncelikli konular arasında bulunmaktadır" diye konuştu.

Hükümet olarak bu sürece karışmadıklarını belirten Cemil Çiçek, başkalarının da bu sürece saygılı olması gerektiğini belirtti.

"Doğrusunu isterseniz, biz karıştırmayalım ama başkaları da karıştırmasın" diyen Çiçek, 'Yargıyı serbest bırakalım, rahat bırakalım' diyenlerin de yargıyı rahat bırakması gerektiğini ifade etti.

Çiçek, "Televizyon televizyon oralara koşup ikide bir bu konularda mütalaa sarf etmesinler. Dolayısıyla hepimiz hukuka ve yürürlükteki yasalara bu manada saygılı olalım. Biz kendi işimize bakalım, mahkeme kendi işine baksın" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious