Cemil Çiçek konuştu

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Çiçek: 'Yargı, ne siyasetçiye, ne yargıya bırakılabilir'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulu'nda Adalet Bakanlığı bütçesiyle ilgili muhalefetin eleştirilerine cevap veren Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bakanlık olarak adliyelerin fiziki mekan sorununun çözümü konusunda önemli mesafe aldıklarını söyledi. Sadece fiziki mekanlar değil, fiziki mekanların teknoloji ile donatılması konusunda da önemli mesafe aldıklarını dile getiren Çiçek, teknolojik imkanların adliyelerin hizmetine sunulduğunu, bilgisayarı ve interneti olmayan hakim ve savcı bulunmadığını söyledi.

Yargı hizmetlerinin imkan ve insan meselesi olduğunu, yargı mensuplarının toplam kalitesi ne kadar yüksek olursa, yargının toplam kalitesinin de o derece yüksek olacağını vurgulayan Bakan Cemil Çiçek, "Yargıya duyulan güven, devlete duyulan güvendir. Yargının itibarı devletin itibarıdır. Siyasi irade olarak böyle düşündüğümüz için elimizdeki tüm imkanları yargıya seferber ettik. Ama buradaki en önemli sorumluluk yargı mensuplarına aittir. Yetki varsa, sorumluluk da vardır" diye konuştu.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısı ve siyasetin yargıya etkisi konusundaki eleştirilere cevap veren Cemil Çiçek, siyasetçilerin içinde bulunduğu kurulların kararlarının mutlaka yanlış olacağı fikrine katılmadığını söyledi. Bakanlığının 4. yılında olduğunu, görev süresinin dolmasına kısa bir süre kaldığını, dolayısıyla bunu bir siyasi mülahaza olarak ifade etmediğini anlatan Cemil Çiçek, "Ben yargının tomografisini çektim. Durumunu iyi biliyorum. Hayatımı da ortaya koyarak bu yargıya hizmet ediyorum" dedi.

Bu konuyla ilgili tartışmayı her plartformda sürdürebileceğini dile getiren Çiçek, "Yargı bu haliyle ne tam olarak siyasetçiye, ne de tam olarak yargının kendisine bırakılabilir" dedi. Bakan Çiçek, milletvekillerine, "Siyaseti siz yapmıyorsunuz. Siz siyaset dışındakilerden arta kalan alanlarda siyaset yapıyorsunuz. Yakasında rozet olanlar, siyaseti biz yapıyoruz diye düşünüyorsa yanılıyorlar. Vallahi daniskasını başkaları yapıyor" diye seslendi.

Cemil Çiçek, HSYK'nın yapısının, Avrupa'da örneği olan bir model olduğunu, Fransa'dan uyarlanarak getirilen bir model olduğunu söyledi. HSYK'da Adalet Bakanlığı Müşteşarı'nın olmasından rahatsız olmadığını dile getiren Çiçek, Anayasa'da değişiklik yapılarak Kurul'un yapısının değiştirilebileceğini, sadece Danıştay, Yargıtay gibi yüksek yargının değil, diğer yargı birimlerinin de HSYK'da temsilinin sağlanabileceğini kaydetti.

Yargı hizmetlerini 9 binden fazla hakim ve savcı ile sürdürmeye çalıştıklarını, bu sayının en az 30 bin olması gerektiğini dile getiren Çiçek, mevcut kadro sayısının 15 bin olduğunu, bu kadro sayısına göre bile 5 binden fazla hakim ve savcı açığı bulunduğunu kaydetti. Çiçek, Danıştay'ın, Adalet Bakanlığı'nın sınavla hakim ve savcı almasına ilişkin uygulamayı iptal ederek, önümüzdeki iki yıl yeni hakim ve savcı alımının önüne geçtiğini savunarak, "Zaten kadromuz azdı. Yaş haddi ve başka nedenlerle emekli olacak veya meslekten ayrılacak olanları gözönüne aldığımızda, yargının kadro açısından daha zor durumda kalmasından endişe ediyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious