Cemil Çiçek: Kürt kökenli işçiler işten atılmadı

Cemil Çiçek: Kürt kökenli işçiler işten atılmadı.7907
  • Giriş : 18.02.2008 / 04:11:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 00:52:37

Çiçek, TOKİ’nin Konya'da konut inşaatında çalışan kürt kökenli işçilere karşı ayrımcılık yapıldığı iddialarını yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TOKİ’nin Konya Meram’da inşaatı devam eden konutların inşaatında çalışan kürt kökenli işçilere karşı ayrımcılık yapıldığı iddialarını yalanladı.

DTP Diyarbakır Milletvekili ve Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş’ın iddialarla ilgili soru önergesini yanıtlayan Bakan Çiçek, "Sözkonusu şantiyede ve diğer iş kollarında güneydoğu ve doğu kökenli işçilerimiz huzurlu bir şekilde çalışmaktadır” dedi. Bakan Çiçek, olayda adı geçen 7 kürt kökenli işçinin “inşaat duvarlarına propaganda ve provoke edici yazılar yazdıkları ve huzuru bozdukları" için işten çıkarıldığını, bu durumun jandarmanın raporuyla da tespit edildiğini kaydetti.

"KÜRT İŞÇİLERE AYRIMCILIK YAPILIYOR MU"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, DTP Diyarbakır Milletvekili ve Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş’ın, TOKİ’nin Konya Meram’daki konut inşaatında çalışan Kürt kökenli işçilere ayrımcılık yapıldığı ve işlerine son verildiğine ilişkin iddiaları gündeme getirdiği soru önergesini yanıtladı. Önergeye TOKİ’nin bilgi notuyla yanıt veren Bakan Çiçek, TOKİ’nin Konya Meram’da inşaatı devam eden Meram 1. etap TOKİ konutlarında yaşandığı öne sürülen ve firma yetkilisinin şantiye yemekhanesinde işçilerin nüfus cüzdanlarını toplattığı ve kürt kökenli işçilere "Sizler Kürtsünüz biz Türk işçiler çalıştırmak istiyoruz. Kırıkkale'den işçi getirteceğiz, derhal şantiyeyi terk edin. Terk etmezseniz Jandarma'ya haber veririm" dediği şeklindeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi. Sözkonusu olayla ilgili Jandarma tutanaklarının incelendiğini ifade eden Bakan Çiçek, "Sözkonusu şantiyede ve diğer iş kollarında güneydoğu ve doğu kökenli işçilerimiz halen huzurlu bir şekilde çalışmaktadır. Eryapı firmasının Türkiye’de 6 adet toplu konut şantiyesi faaliyette olup bu şantiyelerde ve diğer tüm TOKİ şantiyelerinde ülkemizin her yöresinden işçiler istihdam edilmekte ve hiçbir ayrım yapılmamaktadır" dedi.

"7 İŞÇİ PROPAGANDA YAPIYOR, HUZUR BOZUYORLARDI"

Bakan Çiçek, bahse konu işçilerden Celal Özkaynak ve Mehmet Sağır'ın halen şantiyede SSK'lı olarak çalıştığını, yine olayda ismi geçen Mehmet Şen, Ramazan Yiğit ve Mehmet Zülküf Kaçar’ın ise şantiyeyle ilgilerinin olmadığını ve ziyaret amaçlı olay yerinde bulunduğunu bildirdi. Çiçek, olayda adı geçen 7 işçinin ise inşaat duvarlarına propaganda ve provoke edici yazılar yazdıkları ve huzur ortamını bozdukları için işten çıkarıldıklarını, bu durumun Jandarma raporuyla da tespit edildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious