Cemil Çiçek: 'Provokasyona gelmeyin'

Cemil Çiçek: 'Provokasyona gelmeyin'.10525
  • Giriş : 22.10.2007 / 19:36:00

Cemil Çiçek, Hakkari'de yaşanan hain saldırının infiale neden olduğunu belirterek, ortaya konulacak tepkilerde dikkatli olunmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çiçek, iyi niyetli tepkilerin art niyetliler tarafından kullanılabilme ihtimalinin bulunduğunu vurgulayarak, "Ortaya koyacağımız tepkiler birliğimize ve bütünlüğümüze zarar vermemelidir" dedi.

Saat 11.30'da toplanan Bakanlar Kurulu 15.30'da sona erdi. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Cemil Çiçek, şöyle konuştu:

"Silahlı mücadele öncelikli olmak üzere ekonomik, siyasi ve sosyal alanda alınan tedbirler gözden geçirildi. Geçen beş yılda alınan mesafe aynı kararlılıkla sürdürülecektir. Terörle mücadelede tüm ilgili kuruluşların azmi ve kararlığı tamdır.

'TSK VE HÜKÜMET TAM BİR MUTABAKAT İÇİNDEDİR'

Terörle mücadele için alınacak tedbirlerin önceliği silahlı kuvvetler ve hükümet tam bir mutabakat içindedir. Hükümetimiz TSK'nin taleplerini karşılamakta tam bir siyasi kararlılığa sahiptir.

Vatandaşlarımızın sakin ve müsterih olmalıdır. Terörle mücadele milli bir meseledir. Milli bütünlüğümüzü zedeleyecek hareketlerden kaçınmalıyız. Sağduyulu bir hareket ortaya koymalıyız. Bu teröristlere ve destekçilerine verilecek en büyük cevaptır. Terör örgütü Türkiye'nin gücünü sınamaya yeltenmemelidir.

En üst düzeyde toplantılar yapıldı. Hem hükümetimiz, hem silahlı kuvvetlerimiz komutanlarımız Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplantı yapmışlardır.

Kamuoyunun net e açık olarak bilmesi lazım. Dün bugün ve bundan sonra alınacak kararlar için devletimizin tüm birimleri tam bir mutabakat içindedir. Bunların bir kısmı sizin tarafınızdan bilinebilecek kararlardır. Bir kısmı yaptığımız mücadele nedeniyle kamuoyu tarafından bilinemeyebilir.

PROVOKASYONA GELMEYİN

Bu olaydan her türk vatandaşı infial duymuştur. Hepimizin yüreği yandı. Ancak iyi niyetle de olsa ortaya koyulan tepkilerden istifade etmek isteyenler vardır. Ortaya koyacağımız tepkiler birliğimize ve bütünlüğümüze zarar vermemelidir. İyi niyetli tepkilerimizin art niyetliler tarafından kullanılabilme ihtimali vardır. Güvenlik güçlerimize yardımcı olmalıyız. Başka türlü tepkiler bu mücadelemize zarar verecektir."

"TEZKERE DOLAPTA DURSUN DİYE ÇIKARILMADI"

Bakan Çiçek, ''Bugünkü durum itibariyle hükümet teskereyi kullanmaya biraz daha yaklaştı mı?'' sorusu olarak şunları söyledi: ''Tezkereyi kullanmak istemediğimiz... Halbuki, ben onun başına... İnşallah bu tezkereyi kullanmaya ihtiyaç kalmaz. Yani aklını başlarına alması gerekenler akıllarını başlarına alır. Madem ki bu önemli mücadeleyi birlikte yürütüyoruz, bir milli meseleyi birlikte yürütüyoruz. Herhalde bu soruya cevaplayan kadar soruyu soranların da bir sorumluluğunun olması gerekir. Hepimiz teker teker sorumluluk taşıyoruz, sorular da düzgün sorulmalı ve cevaplarda düzgün verilmelidir.

Biz, tabiatıyla tam bir kararlılıkla, Meclisimizin büyük bir çoğunluğuyla bu tezkereyi çıkardık. Bu tezkereyi dolapta dursun diye de çıkarmadık. Size bir şey ifade ettim, dün yaptığımız en üst düzeydeki toplantıda, aldığımız, bugün aldığımız yarın alacağımız kararlar... Bunların içeriği, şümulü, kapsamı ve zamanı büyük bir fedakarlıkla bu mücadeleyi yürüten, başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere, güvenlik güçlerimizle tam bir mutabakat içerisindedir dedim. Bu her herhalde ne anlaşılması gerekiyorsa, onu bütün teferruatı içeriyor demektir. Bu meseleye bu açıdan bakmakta fayda var.''

İrtibat kurulamayan askerlere ilişkin bir soruya da Çiçek, ''Zaten Genelkurmay başkanımız bir açıklama yapmıştır.''

"Provokasyon yönünde elinizde istihbari veriler var mı? "yönündeki soruya ise Çiçek, insanları iyi niyetli bazı tepkiler ortaya koyabileceğini, her toplumda art niyetli insanları bulunacabileceğini belirterek, "Heycanın ve öfkenin üst düzeye çıktığında hiç ummadığınız, arzu etmediğiniz sonuçlar ortaya çıkmaktadır"dedi.

Çiçek, vatandaşlardan isteklerinin devletin ne yapılması gerekiyorsa yapacağına inanılmasını isteyerek, bu tepkilerin yasa dışı örgütler tarafından kullanılma imkanı olduğunu belirtti. Kamu görevlerinin ülkenin birliği, bütünlüğü, huzuru için hayatlarını ortaya koyduklarını söyleyen Çiçek, ülkenin birliğine ve huzuruna zarar verecek tavırlardan kaçınılmasını istedi.

"Kayıp olan 8 askerin PKK'nin elinde rehin olduğu yönündeki haberler doğru mu ?" şeklindeki soruya ise Çiçek, şu anda bölgede operasyonları devam ettiğini, operasyon ederken birlikler arasında irtibat olmayabileceğini, meselenin vuzuha kavuşmuş durumda bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious