Cemil Çiçek tezkerenin hedefini anlattı

Cemil Çiçek tezkerenin hedefini anlattı.9486
  • Giriş : 17.10.2007 / 23:10:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, tezkerenin hedefinin Kuzey Irak'taki terör örgütü olduğunu belirterek, "Ancak hırsıza mani olmayan hırsızın dostu olduğunu da biliyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tezkere görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, terörü mevsimlik bir sorun olarak görmediklerini belirterek, "Sorunun kararlılık ile çözüleceğinin idraki içindeyiz" dedi.

"Teröre çözüm ararken, gömleğin ilk düğmesini doğru iliklememiz lazım" diyen Çiçek, "Yanlış iliklersek sonuna kadar yanlış olur. Terörün tanımında anlaşmamız lazım. Benim terörist dediğime, birileri özgürlük savaşçısı diyorsa, bizim terör örgütü dediğimize bir başkası başka bir şey diyorsa, çözüm bulmakta zorlanırız." şeklinde konuştu. Çiçek, terörden rahatsız olan herkesin tanımda mutabakata varması gerektiğini söyledi.

Bazı çevrelerce tezkerenin teröre karşı tek çözüm olarak lanse edildiğini aktaran Çiçek, "Bunun sihirli bir çözümü yok. Askeri müdahale sorunun bir yönünü ele almaktır." ifadesini kullandı. Çiçek, başka önlemlerin de eş zamanlı olarak yürütülmesi gerektiğini aktardı.

Çiçek, terör örgütlerinin uluslararası politikanın bir enstrümanı olduğunu; arkasında bir devlet ya da uluslararası güç yoksa bir günden fazla yaşayamayacaklarını belirtti. Dış destek olmadan terör örgütlerinin varlığını sürdüremeyeceğini vurgulayan Çiçek, PKK'nın dünyadaki terör örgütleri içerisinde en fazla desteğe sahip örgüt olduğunu kaydetti. Çiçek, terör örgütlerinin kendilerine destek verenlerin maşası olduğunu ifade ederek, "Bunun en güzel örneği de PKK'dır" dedi.

"Birkaç gün önce gözaltına alıyor, birkaç gün sonra serbest bırakıyor, sonra özel uçaklarla Kandil Dağı'na gönderiyorsunuz. Bunun bir açıklaması olmalı" diyen Çiçek, "Bunlar terör örgütü mensuplarıdır, yöneticileridir, bunları bize iade edin' dediğimizde, göstermelik sığınmacı statüsüyle bunları iadeden vazgeçiyorlarsa veya bir silahın otomatik mi yarı otomatik olduğuna 4 yılda karar veremiyorlarsa, oturup düşünmek lazım" ifadesini kullandı.

"İÇİMİZDE HALEN TERÖRÜ LANETLEMEYENLER VAR"

Topyekün, terörün lanetlenmesi gereken bir unsur olduğunun dünyaya ifade edilmesi çağrısında bulunan Çiçek, "Ama içimizde halen bunu lanetlemeyenler var. Bu örgüte destek verenler, terör örgütü diyemeyenler var. Bunu doğru bulmuyoruz" şeklinde konuştu.

Kalıcı başarı için uluslararası işbirliği ve samimiyetin şart olduğunu söyleyen Çiçek, "İki yüzlü, alçakça tavırlar, terörün en büyük güç kaynağıdır'' dedi.

Türkiye'nin terörle mücadelede hiçbir ülkeden destek görmediğinin altını çizen Çiçek, şöyle devam etti: "Örgütü 'terör örgütü' olarak ilan ederler, taziye mesajı göndermek dışında adım atana rastlamadım. 5 yıllıkl görev süremde, tek bir terör örgütü mensubu Türkiye'ye iade edilmemiştir. Terörle mücadele adına laf çok ancak somut bir netice yok. Bugüne kadar elde ettiğimiz başarıyı milletimizin sağduyusuna, silahlı kuvvetlerimizin üstün fedakarlığına borçluyuz. Kendilerine şükranlarımı iletiyorum"

"TERÖRÜ DEMOKRASİ İÇİNDE ÇÖZECEĞİZ"

Terör sorununu demokrasi içinde çözeceklerini kaydeden Çiçek; insanlığa karşı suç işleyenlerin de demokratik tövbeye ihtiyaçları olduğunu aktardı. "Bu da bu işin ön şartı" diyen Çiçek, aksinin farklı dilden konuşulduğu anlamına geleceğini söyledi.

Çiçek, tezkereye yönelik muhalefetin eleştirilerini de yanıtladı. Bazı ifadelerin açık ve net bir şekilde tezkerede yer almamasının, kusur olarak algılanmaması gerektiğini belirten Çiçek, her cümlenin bir sebebi ve hududu olduğunu söyledi. Çiçek, "Her şeyin burada açık bir şekilde söylenmesinin doğru olmayacağını düşünüyoruz." dedi.

"HIRSIZA MANİ OLMAYAN HIRSIZIN DOSTU OLUR"

Tezkerenin hedefinin terör örgütü olduğunu vurgulayan Çiçek, "Tezkeredeki -Bu tezkerenin hedefi, Kuzey Irak'taki terör örgütüdür - cümlesini, bilerek seçtik. Ancak, hırsıza mani olmayan, hırsızın dostu olur. Bu da hayatın gerçeğidir.'' şeklinde konuştu.

Terör olaylarını bölgenin ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini aktaran Çiçek, bu konuda GAP'ı örnek gösterdi. GAP'ın ivedi olarak bitirilmesi gerektiğini anlatan Çiçek, hükümet olarak bu konuya öncelik verdiklerini kaydetti.

Bölgeye, özellikle eğitim ve sağlık alanlarında önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Çiçek, bölge insanları ile birarada olduklarını bu durumun ise terör örgütünü "azgınlaştırdığını" söyledi. Demokrasinin terör örgütünün çekindiği en önemli şey olduğunu belirten Çiçek, "Yarasının aydınlıktan korktuğu gibi terör örgütü de demokrasiden korkuyor." ifadesini kullandı.

Demokratik açılımları sürdürmede kararlı olduklarını aktaran Çiçek, "Bunda kimsenin tereddüdü olmasın" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious