Cemil Çiçek ve Bekir Bozdağ sözlü savunmayı yaptı

Cemil Çiçek ve Bekir Bozdağ sözlü savunmayı yaptı.17524
  • Giriş : 03.07.2008 / 18:15:00
  • Güncelleme : 03.07.2008 / 18:18:33

AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada, sözlü savunma 6.5 saatte tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiçek ile Bozdağ'ın parti adına yaptığı sözlü savunmada saat 10.00'da başladı, saat 18.00'da bitti.

Öğle yemeği için 1.5 saat ara verilen sözlü savunma, yaklaşık 6.5 saat sürdü.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in açıklama yapması bekleniyor.

AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya da geçtiğimiz Salı günü sözlü açıklamalarda bulunmuştu.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı gününü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek, kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlisi heyete katılacak.

Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious