Cemil Çiçek'in dava sonucu ile ilgili görüşleri

Cemil Çiçek'in dava sonucu ile ilgili görüşleri.11015
  • Giriş : 31.07.2008 / 14:35:00
  • Güncelleme : 31.07.2008 / 15:08:07

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, kapatma davasının sonucu ile ilgili görüşlerini açıklıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, CNN Türk'ten Taha Akyol'un Eğrisi Doğrusu Özel programına konuk olarak kapatma davasının sonucu ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Çiçek'in açıklamaları şöyleydi:

Anayasa Mahkemesi 1961 yılından beri tarihindeki en önemli kararı vermiştir. Belki bu kararın gerekçesi kendinden daha önemli olacak. mahkeme nelere dayanarak bu kararı verdi gerekçewsine baktığımızda daha iyi göreceğiz. Siyasete bırakılan alan ne kadardır. Siyasetçi neyi yapacak neyi yapamayacak? Bunun gibi 50 tane soru bu gerekçeyle cevap bulacak. İfade özgürlüğünde hangi noktada bulunduğumuzun tetleştirilmesi lazım.

Karar açıklanan açıklanmaz konuşanlar önceden hangi türküyü çağırıyorsa onu söylemeye devam etti. Önce gerekçeyi göreyim diye kimse bir şey demiyor. Yorum için mutlaka gerekçeli kararın görülmesi lazım. Bu ifade özgürlüğünün yarı çapını belirleyecektir. Karar ifade ve örgütlenme özgürlüğünü çok yakından ilgilendiriyor.

Bu karardan bizden başka da ders çıkarması gerekenler var. Biz de varız, muhalefette var, toplumda var. Bunu kamu vicdanıda değerlendirecektir.

Anayasa Mahkemesi kapatma ile ilgili mevzuat değişikliği istemiştir. Bu çok önemlidir. Bu karar sadece bizi bağlamayacaktır. Herkesi bağlayacaktır. Eylül ayında yayınlanacak hukuki metni bir görmemiz lazım. Ondan sonra biz neleri ders olarak almamız lazım karar verebilelim. Ne yaptıda bu parti laikliğe karşı odak kabul edildi bunu bilsek konuşacağız.

Karar özgürlükler anlamında Türkiye'yi daha geriye götürebilir. Ben ne yapayımda bu endişeyi kaldırayım. Bunu bilemiyorum ki. Bize göre bir sorun yok. Siz söyleyin ne yapayım. Neyse ben bu adımı atmaya varım ama o atılacak adım söylenmiyor.

Uzlaşma için somut öneriler gelmiyor. Uzlaşma neye göre yapılacak? Siz şunu bunu yapmayın diyorsunuz. Toplumun bir kesimi de bunları niye yapmadınız diye soruyor. Peki bu uzlaşma nasıl sağalanacak böyle olunca? Diğer partiler endişe var dedi ama somut bir öneri getirmedi.

Türkiye'yi sıkıntıya sokan konulardan hiçbirini AK Parti gündeme getirmedi. Bana düşen sorumluluk neyse ben kabul edeyim ama başkaları da kabul etsin. Uzlaşma kültürü toplumda yok ne yapabilirim. Kışkırtmalar oldu. Şu yapılacak bu yapılsın diyenler oldu. Demokratik işleyişin dışında hiçbir icraat yapmadık.

Biz bir anayasa taslağı hazırladık. Bu gündeme gelir gelmez kıyamet koparıldı. Bunda nasıl bir yanlış vardı.

Türkiye AB hedefine doğru yola devam etmeli. Ekonomik konulara ağırlık vermeli. Bir anayasal sıkıntı olduğu oratadadır. Sayın başkan da bunu ifade etti. Bugüne kadar ki üslubun dışında bu konuyu tartışatak bazı somut adımlar atılmalıdır. Demokratik standartlar konusunda sıkındılar var bunlar giderilmelidir. Her parti kendi teklifini ortaya koymalıdır. Sivil toplum örgütleri somut bir şeyler ortaya koymalıdır."

Çiçek sözlerini, "Buraya gelirken söyleyeceğim çok şeyler vardı. Ancak toplumun bu karara rağmen bak bunları söylüyor dememesi için dokuz defa yutkunarak bunları söyledim." diyerek tamamladı.


HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*