Cemil Çiçek'ten Gül açıklaması

Cemil Çiçek'ten Gül açıklaması.11015
  • Giriş : 18.05.2009 / 20:37:00

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamada bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün “kayıp trilyon” davasından yargılanmasına izin vermesi ile ilgili olarak, “Bugün anayasada bunun ifade edilmemiş olması dokunulmaz olmadığı sonucuna bizi götürmez. Dolayısıyla ben kişisel kanaat olarak sayın cumhurbaşkanının da dokunulmaz olduğu görüşündeyim” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamada bulundu. Gazetecilerin; Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün “kayıp trilyon” davasından yargılanmasına izin vermesine ilişkin konuyu değerlendirmesini istemesi üzerine Çiçek, konudan toplantı sonrasında haberi olduğunu ve gerekçesini bilmediği yanıtını verdi.

Çiçek, “Ama konu geçmişte de kamuoyunda tartışıldı. Ama şunu görmemiz lazım Türkiye'de Cumhurbaşkanı makamı devletin en yüce makamıdır. Anayasanın 104. maddesine göre sayın cumhurbaşkanları devletin birliğini temsil eder. İkincisi Türkiye cumhuriyetini ve milletin birliğini temsil eder. Anayasanın uygulanmasını gözetir ve devletin kurumlarının uyum içerisinde çalışmasını gözetir. Bu sadece 4 tane görev bile sayın cumhurbaşkanının bugün, geçmişteki ve gelecektin nasıl önemli bir konumda olduğunu ortaya koymaya yeter” dedi.

Anayasanın 104. maddesinde tanımlanan cumhurbaşkanlarının görevini 1961 anayasasındaki görevle benzeştiğini ifade eden Çiçek, şunları söyledi:
“O zaman dokunulmazlık ifade edilmişti. Bugün anayasa da bunun ifade edilmemiş olması dokunulmaz olmadığı sonucuna bizi götürmez. Milletvekili için bile dokunulmazlık varken Sayın Cumhurbaşkanımız da bunun esirgenmiş olmasını düşünmek mümkün değildir. 1982 Anayasası yapılırken Fransız Anayasası'ndan önemli ölçüde istifade edilmiştir. O da benzer bir durum. Dolayısıyla ben kişisel kanaat olarak Sayın Cumhurbaşkanının da dokunulmaz olduğu görüşündeyim. Vatana ihanet dışında cumhurbaşkanının yargılanması söz konusu değildir görevde bulundukları sürece. Benim kanaatim bu.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*