Cemil İpekçi: "Aslında bizler uzaylıyız"

  • Giriş : 23.08.2007 / 17:09:00

'Tanrı değişikliği sever' diyen giysi tasarımcısı Cemil İpekçi, "İnsanlar tanrıyı oynuyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ünlü giysi tasarımcısı Cemil İpekçi, yeni koleksiyonuyla, yaşadığımız dünyanın sırtımızı döndüğümüz gerçeklerini bize hatırlatmayı amaçlıyor. Bugün İstanbul CNR EXPO Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek IF 10. Uluslararası Moda Fuarı'nda sunulacak 'Dünyanın Unutulmuş Gerçekleri' isimli defilede, tema renkler aracılığıyla yansıtılıyor.
'Tanrı değişikliği sever' sözünü benimsediğini söyleyen İpekçi, insanlar arasındaki farklılıkların diğer canlı türleri gibi dünyaya renklilik ve çeşitlilik getirdiğini, insanlarınsa bu basit gerçeği unuttuğunu söylüyor. Etnik ayrımların sürdüğüne dikkat çekmeyi amaçlayan, altı parçadan oluşan bu mini defilede renk olarak yalnızca siyah, beyaz ve kırmızı kullanılmış.

Manken seçiminde de tema

İpekçi, ten renklerini çağrıştıran bu üç rengi başka bir gözle görüp göstermeyi tercih etmiş: "Siyahlar beyaz ırkın kendi içindeki kasveti, beyaz ırkın ne kadar kara, kirli olduğunu gösteriyor. Beyaz da beyaz ırk dışında acı çeken insanların hâlâ ne kadar umut ve sevgi dolu olduklarını, ayrımlara rağmen, insan oldukları için, hâlâ sevgiyle barışla birleşebileceklerinin umudunu ifade ediyor. İkisini de lekeleyen tek şey kan. İşte kırmızı da vahşeti gösteriyor tabii, akan kanı, gidenleri, Irak'ı, Darfur'u, savaşlarda ölenleri."
Giysileri Hint, Avrupa, Meksika, Japonya kökenli Türk mankenler sunacak. Farklı etnik kökenleriyle Türkiye'de yaşayan mankenleri seçmelerinin de ayrımların anlamsızlığını vurgulamanın bir yolu olduğunu söylüyor İpekçi: "Hâlâ savaşıyoruz ama aslında dünyadaki bütün ırkları içinde barındıran bir ülkeyiz. Üstelik bir İslam ülkesiyiz, insan ayrımı olmaması gereken bir inancın evlatlarıyız. Ama içimizdeki o 'insanca karanlıktan' dolayı hâlâ ayrımları sürdürüyoruz. Bence artık kırmızı lekeyi kaldırıp yerine pembe koymanın zamanı geldi."
İpekçi, İnsan Hakları Yardımlaşma Derneği ve AKUT'un desteklediği, katarakt ameliyatıyla Afrika'da 100 bin çocuğun görmesini sağlamak için başlatılan 'Siz Görürseniz Onlar da Görecek' projesine de, fuarda satışa çıkarılacak ufak parçalarla destek oluyor.
İnsanoğlunun medeniyet öncesinde bile egosuna esir olduğunu, gelecekte de toprak, mal ve güzellik savaşlarının süreceğini düşündüğünü söyleyen İpekçi, "Uzaylıyı uzayda aramamalıyız çünkü biz uzaylıyız. Doğayla hiç uyumumuz yok. Bu dünyada her canlı yerini biliyor, bir tek insanlar Tanrı'yı oynuyor" diyor.

Doğru umut ve niyetler

Gelecek konusunda karamsar olsa da motivasyonunu "Doğru insan yoktur ama doğru umut ve niyetler vardır" sözünden alan İpekçi, ancak doğru umutların sıkça seslendirilmesiyle, insanın 'doğru insan'lığa biraz olsun yaklaşabileceğine inanıyor. Ona göre, bu doğruları seslendirme işi de herkesten önce sanatçıların sorumluluğu olmalı: "Biz yaratıcılar mesleklerimizde ve dışarıda doğayla en yakın olması gereken kişileriz. Yapabildiğimiz ölçüde ana doğruları söylemlerimize katmalı, onlar için çalışmalıyız."
"Sanatçıların sözü devlet adamlarından çok daha etkili ama o birlikteliği kurmak güç oluyor. Son olarak inekleri yaptık mesela, kasımda satıldığında çocuklara büyük yardım gidecek. Yarın sokak taşlarını boyayabiliriz. Hepimiz birer defile hazırlayıp o giysileri satabiliriz. Ders verip ücretini bağışlayabiliriz. Yaratılabilecek o kadar çok biçim var ki" diyen ünlü tasarımcının yeni hedefi, Darfur bölgesine yardım amaçlı bir defile hazırlamak ve tüm sanatçılara bölgeyi birlikte ziyaret etmek için çağrıda bulunmak.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious