Cemil İpekçi'den Kraliçe'ye özel takı

  • Giriş : 13.05.2008 / 17:13:00

Cemil İpekçi, yarın Bursa'ya gelmesi beklenen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'e, üzerinde Osmanlı sanatı motifi çintemani bulunan safir yakut ve pırlantadan oluşan bilezik ile Osmanlı usulü kaftana benzer ceket-palto hediye edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa'da bir firma için tasarladığı takıların tanıtımını yapan İpekçi, çalışmalarında kendi kültürünü, kendi değerlerini ön planda tuttuğunu dile getirdi. Tasarımlarında Anadolu ve Osmanlı kültürünü kullandığını aktaran İpekçi, taklit ürünlerin dünyanın her yerinde yapılabildiğini, önemli olanın özgün, kendi kültürünü yansıtan tasarımların üretilmesi olduğunu ifade etti. Marka olmanın da bu yolla mümkün olacağına dikkat çeken İpekçi, kendisinin 30 yıldır kullandığı Osmanlı değerlerini, diğer insanlarında yeni yeni kullanmaya başlamasından mutluluk duyduğunu belirtti.

İpekçi, yarın Bursa'ya gelmesi beklenen Kraliçe II. Elizabeth ile, Koza Han'daki yemekte bir araya geleceklerini belirterek, Kraliçe için hazırladığı özel hediyeleri takdim edeceğini kaydetti.

İpekçi, hazırladığı hediyelerle ilgili de şu bilgileri verdi: "Kraliçe'ye, kendimin tasarladığı iki hediye vereceğim. Birincisi bir bilezik; ortasında 3 tane çintemani halkası var, yanında da bizim Osmanlı ay yıldızımız var, sonra yine küçük çintemaniler var. Safir, yakut pırlantadan oluşan bir bilezik. Bir de el dokusu kaşmirin üzerinde Osmanlı ayları olan altın varakla basılmış bir kaftana benzeyen ama bir gece elbisesi üzerine giyilebilecek bir ceket-palto hazırladım. Kendi özümüzden bir şeyleri sunmak istedim. Ayrıca hediyelerimde neyin ne olduğunu da yazdım ve kendisine ileteceğim.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious