Cenaze töreninde dikkat çeken ayrıntılar

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Eski Başbakan Bülent Ecevit için düzenlenen cenaze törenlerinde yaşanan bazı ayrıntılar dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cenaze töreninden bazı notlar şöyle:

-Bülent Ecevit'in naaşı GATA'da Cennet Kapısı'ndan çıkartıldı; cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii'ne halk kapısından girdi.

-Bülent Ecevit'e 'Karaoğlan' lakabını takan Karslı Şahzade Şahin hem DSP Genel Merkezi'ndeki törene hem de Kocatepe Camii'ndeki cenaze namazına katıldı. Şahin'in elindeki kavanozda taşıdığı Kars'tan getirdiği toprak dikkat çekti.

-Şehir dışından sabahın erken saatlerinden itibaren çok sayıda DSP'li ve işçi otobüslerle Ankara'ya geldi. Otobüsler trafiği olumsuz etkilememek için Hipodrum'da toplandı.

-Cenaze törenlerinde en geniş katılım Kocatepe Camii ve Devlet Mezarlığı'nda gerçekleşti.

-Bülent Ecevit, dini kurallara uygun olarak yüzü kıbleye gelecek şekilde mezara yerleştirildi. Rahşan Ecevit, eşinin mezarına su döktü.

-81 ilden ve KKTC'den getirilen topraklar Ecevit'in mezarına döküldü.

-Devlet Mezarlığı'ndaki törende bir yandan da Kur'an-ı Kerim okundu.

-Kocatepe Camii ile Devlet Mezarlığı arasındaki mesafenin uzun olmasından ötürü, defin işlemi planlanandan geç gerçekleşti.

-DSP Genel Merkezi ve Kocatape Camii'ndeki törenlerde zaman zaman beyaz güvercinler uçuruldu.

-Bülent Ecevit'in naaşını taşıyan cenaze aracının üzeri, GATA'dan Devlet Mezarlığı'na gelinceye kadar vatandaşların attığı gül ve karanfillerle tamamen kaplandı.

-DSP'nin sembolü olan beyaz güvercinlerin yol boyunca zaman zaman cenaze aracının üstüne konduğu görüldü.

-Bülent Ecevit'in naaşının taşındığı cenaze aracına elleriyle tutunan Rahşan Ecevit, 3.5 saat boyunca hiç dinlenmeden sessizce yürüdü.

-Meclis'teki törene Süleyman Demirel ile Kenan Evren'in sohbetleri ve gazetecilerin neden olduğu karmaşa damgasını vurdu.

-Bir dönem Bülent Ecevit'in en yakın çalışma arkadaşı olarak bilenen ve Başbakan Yardımcısı iken 60 kadar milletvekili ile DSP'den ayrılarak partiyi bölen adam olmakla suçlanan Hüsemettin Özkan da Meclis'teki törene katıldı. Özkan ve DSP'den ayrılan eski bakanlardan İstemihan Talay ile Recep Önal, Rahşan Ecevit veya diğer DSP'lilere başsağlığı dileğinde bulunmaması dikkat çekti.

-Tansu Çiller, Meclis'teki törende Demirel, Evren ve Abdullah Gül ile tokalaştıktan sonra tören boyunca kimseyle konuşmadı. Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli de merkezden uzak bir yerde durmayı tercih ettiler.

-Meclis'te soğuk havada yapılan törene paltosuz katılan tek lider Deniz Baykal oldu.

-Anavatan Genel Başkanlığı konusunda sorun yaşayan Erkan Mumcu ile Mesut Yılmaz arasındaki soğukluk Meclis'teki törene de yansıdı. Erkan Mumcu, önce yanından geçtiği Yılmaz'ı farketmedi. Bu sırada Yılmaz'da başka yöne bakmayı tercih etti. Mumcu, daha sonra geriye dönerek Yılmaz'ın elini sıktı.

-Meclis'te protoldeki yerinde duran Erdoğan, daha sonra farkettiği Demirel, Evren ve Çiller'in yanına giderek onların da elini sıktı.

- Meclis'teki törene katılan liderlerin protokoldeki yerini alması sırasında, korumaların ve protokoldeki görevlilerin, basın mensuplarının önünü kapatması üzerine karmaşa ve bağrışmalar yaşandı. Düzgün görüntü almak isteyen basın mensupları, görüntüyü kapatan korumaları sürekli yüksek sesle bağırarak uyardı.

-Kocatepe Camii'ndeki törene Danıştay saldırısında hayatını yitiren Mustafa Yücel Özbilgin'in eşi Sema Özbilgin, oğulları Gökhan ve Serkan Özbilgin de katıldı.

-Hükümet üyeleri Kocatepe Camii'ne protokol kapısı yerine yan kapıdan girdi ve direk öğle namazına geçti.

-Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze törenine katılan ve bir dönem Bülent Ecevit'e yakınlığı ile bilinen eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Rahşan Ecevit'e taziyede bulunmadan protokoldeki yerini aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious