Cenaze törenindeki olayları tasvip etmiyoruz!

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, "Cenaze törenindeki olayları tasvip etmemiz mümkün değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'daki saldırı sonucunda hayatını kaybeden, Mustafa Yücel Özbilgin'in cenaze töreninde hükümet üyelerine yönelik tepkilerin cenazeye saygısızlık olduğunu ve bunu asla tasvip etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.
Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak için gittiği Mısır'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı. Erdoğan, Danıştay'a yapılan eylemin cumhuriyete, cumhuriyetin bütün kurumlarına ve hükümete karşı yapılmış bir eylem olduğunu belirterek, ''Aynı zamanda, çok açık söyleyeyim hükümetimize yönelik bir eylemdir." dedi. Saldırının sonucunda piyasalardaki meydana getirdiği olumsuz etkileri ve iç huzur noktasında etkilerinin görmezden gelme durumlarının bulunmadığına işaret eden Erdoğan, "Atılan bu kurşun tüm kurumlarımıza yöneliktir. Kimse 'Bu şuna atılmıştır, atılmamıştır' diye bir kötümserlik ya da iyimserlik göstermesin'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, Danıştay'daki olayla ilgili yayın organlarında çok sayıda farklı yorumlar çıktığına işaret ederek, ''Başbakan Yardımcısı sayın Abdullah Gül ile ilgili de şunu söyledi gibi ifadeler var... Bunlar da yakıştırmadır, çok çirkin şeylerdir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, soruşturma sürecinde soruşturma ilgili açıklama yapmalarının mümkün olmadığına işaret ederek, "Burada yardımcı olmak suretiyle bir an önce bu işi nasıl neticelendirmeliyiz onun gayreti içinde olacağız'' diye konuştu.

Erdoğan, hükümet olarak Danıştay'la ilgili çalışmaları yakın takibe aldıklarını ve ellerinde ciddi bulguların olduğunu kaydetti. Olayın failinin polisin canını tehlikeye atarak gösterdiği çaba sonucunda hemen yakalanmasının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, polislere teşekkür etti. Olayla ilgili olarak şu ana kadar yakalananların sayısının 9'a çıktığını kaydeden Erdoğan, gözaltı sonrası soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Erdoğan, Türkiye'nin gündemi bu konularla işgal edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. "Cenaze töreninde olayların nasıl değerlendirildiği yönündeki" bir soruya ise Erdoğan, terörün ve teröristin amacının propogandasını yaptırmak olduğunu, eylemin terörün amacına ulaşması neticesini doğurduğunu vurguladı. Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''Böyle bir günde yapılan bu tür eylemler cenazeye saygısızlıktır. İnsani amaçlarla atılmış bu adımlara o insanların yaklaşım tarzını göstermektedir. Bunu tasvip etmek asla mümkün değildir. Biz varsa yoksa demokrasimizi nasıl güçlü hale getireceğimizin gayreti içinde olmalıyız. Laiklik konusunda daha güçlü hale nasıl getiririz onun gayreti içinde olmalıyız. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde hukuku nasıl güçlü hale getiririz, bunun gayreti içinde olmalıyız. "

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün Danıştay sonrasındaki tepkinin başka olaylarda da devam etmesi yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Geleceğe yönelik olarak da bu tür eylem ve tepki içerisinde olmayı beklemek, bunlara yönelik olarak tavsiyelerde bulunmak asla doğru bir yaklaşım değildir. Bunu da açıkça söylemem gerekir. Çünkü biz sorumluluk mevkiinde olan insanlar neyi nasıl tavsiye edeceğimizi de bilmemiz gerekir. Ülkede sorumluluk mevkiinde olan insanların söylediği her sözün bir bedeli vardır. Bu piyasaları etkiler, iç huzuru etkiler. Dolayısıyla bizler huzuru daha ileri taşımanın gayreti içinde olmalıyız. Bizler barışı sevgiyi, kardeşliği daha ileriye taşımanın gayreti içinde olmalıyız. Bunun için tüm kurumlar el ele vermek zorundayız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious