Cenazede 10 bin polis görev alacak

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in cenaze töreninde 10 bin polisin görev yapacağını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışkan, cenaze töreninde bazı grupların vatandaşları kışkırtabilecekleri ve provakasyona yol açabilecekleri yönünde istihbarat bilgisi alındığını ifade etti.

Çalışkan, düzenlediği basın toplantısında, Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in yarın yapılacak cenaze töreniyle ilgili alınacak tedbirlerle ilgili açıklama yaptı.

Cenaze törenine bazı kişilerin, grupların ve bazı sivil toplum örgütlerinin pankartla, dövizle, kurumları simgeleyen bayrak ve flamalarla katılacağı yönündeki duyumlar alındığını kaydeden Çalışkan, bu kişilerin cenazeyi istismar edebilecekleri ve provokasyona yol açabilecekleri, vatandaşları kışkırtabilecekleri yönünde istihbarat ve bilgilerin olduğunu söyledi.

Bu bilgilerin değerlendirilerek gerekli tedbirlerin alındığını vurgulayan Çalışkan, cenaze törenlerinde yasadışı slogan atmak ve pankart taşımak kanunlara göre yasak olduğunu hatırlattı. Bu tür işlem yapanlar hakkında yasal ve idari işlemlerin yapılacağına işaret eden Çalışkan, camii çevresinde ve müştemilatında yasal çerçevesinde slogan atılması ve yasadışı pankart taşınmasının yasak olduğuna işaret etti.

Çalışkan, cenaze töreniyle ilgili olarak sadece cami ve kortejin geçeceği güzergâh üzerinde sadece güvenlik güçlerinin helikopterlerinin görev yapacağını kaydetti.

Törenle ilgili olarak şehir dışında takviye polisin geleceğini söyleyen Çalışkan, törenlerde toplam 10 bin polisin görev alacağını kaydetti. AK Parti kongresinde de ise bin 500 polisin orada görev yapacağını belirtti.

Cenaze töreninin çok kalabalılık olacağını ifade eden Çalışkan, törende provakatif eylem ve gösterilere vatandaşların rağbet etmemesini istedi.

Cenazeye saygılı bir şekilde tören düzenlenmesini istediklerini ifade eden Çalışkan, yasadışı bazı grupların istismar etmemesini istediklerine dikkat çekti. Ecevit'in kişiliğine yakışır bir biçimde cenaze töreninin yapılmasını istediklerini ifade etti.

Çalışkan, cenaze töreninde yasalara uymayanların hem adli işlem hem de idari işlem yapılacağını belirtti.

Bir soru üzerine Çalışkan, bu tür olayları istismar etmek isteyen grupların her zaman olduğunu, bu gruplara yönelik tedbirler alındığını belirtti.

Çalışkan, geçen hafta içerisinde bazı basın yayın organlarında internet kullanıcıların çocuk pornagrafisi içerikli siteleri girdikleri yönündeki haberi yalanladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious