Cenazede sukunet çağrısı

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

İsmailağa Camiinde bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden emekli imam Bayram Ali Öztürk, binlerce kişinin katılımıyla ebediyete uğurlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güvenlik güçleri ve basın mensuplarına karşı cemaatin nazik davranması istendi. "Kurt puslu havayı sever" diye uyarıda bulunan bir yetkili, cemaati yanlış harekete sürükleyebilecek kişilere karşı dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Fatih Camii’nde ikindi namazını müteakiben kılınan cenaze namazına yurdun değişik yerlerinden çok sayıda kişi katıldı. Cenazede Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç ile bazı hocaefendiler, din alimleri de cenaze namazında saf tuttu. Cemaatin önde gelen yetkililerinden Abdullah Ustaosmanoğlu yaptığı konuşmada, cami avlusunda bulunanlar için bugünün acı bir gün olduğunu ancak musalla taşında bulunan Öztürk için ise bir bayram günü olduğunu dile getirdi. Ustaosmanoğlu, Öztürk’ün öldürülmeden önce son söylemiş olduğu sözleri açıklayarak "Son sözleri şu: ’Şehit olmak yürek ister. Şehit olmak heyecan ister. Şehit olmak şahsiyet ve kişilik ister’ böyle söyledi ve şehit oldu." şeklinde konuştu

Ustaosmanoğlu kendilerinin kimsenin lehinde veya aleyhinde olmadıklarını vurgulayarak "Biz büyüklerimizin yolundayız. Şu güzel vatanımızı, şu güzel milletimizi, Allah’ın bize ikram ettiği dinimizi ve Kuran’ımızı sevelim" dedi. Cenazeyi sıkıntıya sokmak isteyenler olabileceğine işaret eden Ustaosmanoğlu, emniyet güçlerinin bu kişilere müdahale edeceğini dile getirdi. Ustaosmanoğlu, "Hadise çıkartanlar bizden değildir" dedi.

Cenaze namazı öncesinde ise Üsküdar’da vaizlik yapan Cemal Vanlıoğlu da sürekli olarak cemaate uyarılarda bulundu. Cemaatin içine karışmış heyecanlı gruplar olabileceğine dikkat çeken Vanlıoğlu, kargaşa çıkarmak ve cemaati provoke etmek isteyenlere karşı uyanık olunması gerektiğini vurguladı. Güvenlik güçleri ve gazetecilere karşı dikkatli ve hassas olunmasını isteyen Vanlıoğlu cemaatin uyarılara itiraz etmemesi yönünde uyarıda bulundu. Vanlıoğlu, yanlış fikirli kişilere güvenlik güçlerinin müdahale edeceğini ve müdahale sırasında cemaatten kimsenin bu müdahalelere karışmamasını istedi. "Cemaati yanlış harekete sürüklemek isteyenlere fırsat vermeyin" diyen Vanlıoğlu "Kesinlikle slogan atmaya, tekbir dahi getirmeye yeltenmeyelim. Sukunetle hocamızı uğurlayalım" dedi.

Cenaze namazı öncesi çevik kuvvet ekipleri cami avlusu ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Avluya girenler tek tek arandı. İkindi namazı için saf tutan cemaat, cami imamının hizasını geçmeyecek şekilde avluda saf tuttu. Bu nedenle ve güvenlik endişesiyle Öztürk’ün cenazesi ile saf tutanlar arasında 50 metrelik mesafe oluştu. İkindi namazının ardından cenaze namazına geçildi. Cenaze için görevlendirilen çok sayıda cemaat üyesi Öztürk’ün tabutunun yanında etten duvar ördü.

Mustafa Bilici Hocaefendi’nin kıldırdığı cenaze namazının ardınadn Öztürk’ün cenazesi omuzlara alındı. Bu sırada cemaat içinde hareketlilik yaşandı. Ancak herhangi bir taşkınlık meydana gelmedi. Öztürk’ün cenazesi sevenlerinin omuzlarında cenaze arabasına konuldu. Bu sırada bazı cemaat üyeleri tabuta dokunmaya çalışırken, bazıları da cenaze arabasına binmeye çalıştı. Cenaze aracı çevik kuvvet kordonu altında hareket ederek Fatih Cami’nden ayrıldı. Çok sayıda cemaat üyesi kadın da cenazenin ardından göz yaşı döktü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious