Cenazeler 2 parmak buzla kaplı

Cenazeler 2 parmak buzla kaplı.19260
  • Giriş : 28.03.2009 / 11:21:00

Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi taşıyan helikopterin enkazı 48 saat süren aramaların sonucunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enkazı bulan ilk ekip kaza yerinden 5 kişinin cesedini gördüklerini, bir kişiyi ise bulamadıklarını açıkladı.

Döngel köyü korucularından Celal Bağ, cenazelerin köye yürüyüş mesafesiyle 2 saat uzaklıkta olduğunu söylerken, korucu Bahri Karataş, şöyle konuştu: "Kestirme yola girelim dedik. Burada helikopterin kırmızısını gördük. Helikopter paramparçaydı. Üstü karla kaplıydı, diğer parçaları da çevreye savrulmuştu.

5 kişinin cesedini bulduk. 2 parmak kadar buz var yüzlerinde." Döngel köyü muhtarı Zekariya Koca da cenazelerden dördünü helikopterin içinde gördüğünü, ikisini ise helikopterin altında ve üzerleri karla kaplı olarak bulduklarını söyledi.

Enkazın bulunduğu bölgeye karayoluyla ulaşım mümkün olmadığı için cenazeleri aşağıya indirmek amacıyla Telekom Müdürlüğü'ne ait paletli kar aracı getirildi.

ENKAZA ULAŞILMAYA ÇALIŞIYOR

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarındaki enkaza ulaşan 17 kişilik korucular ve sivillerden oluşan grubun donma tehlikesi geçirerek geri dönmesinin ardından sabah erken saatlerde yola çıkan arama kurtarma ekipleri halen enkaza ulaşmaya çalışıyor.

İçişleri Bakanı ve beraberindekiler gece boyunca çalışmaları Kızılöz köyünden yönetirken bu köyün geçiş noktası olan yolda tertibat alan askeri birlikler görevli haricinde hiçbir sivil aracın bu bölgeye geçişine izin vermiyor.

Kızılöz köyünden dönen görevlilerin verdiği bilgiye göre enkazın bulunduğu bölge çukur, sarp ve kayalık olduğu için yaya olarak ulaşılmaya çalışılıyor. Enkazın, yaya olarak Kızılöz köyüne 8 saatlik mesafede olduğu bildirildi.

Çalışmalara 400 civarında sivil savunma, AKUT,Genelkurmay'a bağlı özel birliklerin de katılıyor. Kurtarma çalışmalarına 2 askeri helikopter de destek veriyor. Çalışmalar yoğun kar yağışı, sis ve tipi nedeniyle güçlükle sürdürülüyor.

ATALAY:''CENAZELER GELDİKTEN SONRA AÇIKLAMA YAPILACAK''

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazında bulunan cesetlerin taşınması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Atalay, cenazelerin kendilerine ulaşmasının ardından açıklama yapacağını söyledi.


Kızılöz köyünde çalışmaları koordine eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, asker ve sivil yaklaşık 200 kişinin enkazın bulunduğu bölgeye gönderildiğini belirtti.Özel kuvvetler komutanlığından 1 binbaşı ile 100 asker ve 100 sivil savunma personelinin, cenazeleri almak üzere enkaza gittiklerini ifade eden Atalay, ''Cenazeler geldikten sonra bir açıklama yapacağım'' dedi.

Enkazın bulunduğu bölgeye araçlarla gitmenin mümkün olmadığını belirten Atalay, yaklaşık 15 kilometrelik mesafenin olumsuz hava şartlarına kar ve tipiye rağmen yürünerek aşılmaya çalışıldığını söyledi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer, kızı Firuze, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve yetkililerin Kızılöz köyündeki bekleyişleri sürüyor.Bu arada, cenazelerin otopsi için Kahramanmaraş'a götürüleceğini belirtildi.

KAZADAN KURTULAN YOK

Başbakan Erdoğan, NTV'de katıldığı programda Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu, düşen helikopterin enkazına ulaşılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

"Bu bilgi kirliliği işin başından itibaren ne yazık ki var. Bizler hiçbir zaman kesin konuşmadık. Batılı ülkelerde bu tür olaylar olduğu zaman 2-3 gün kimse açıklama yapmaz.

Biz de resim bir açıklama yapmamaya, yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, netice sağlanınca açıklama yapmaya karar verdik.

Ama öyle açıklamalar yapıldı ki psikolojik birşey oluştu. Tüm birimler ve vatandaşlar hep birlikte bir çalışma içinde olduk. Zaman zaman duygusal birtakım çıkışlar da oldu. Bunu da normal karşılamak lazım. Sonuçta bir siyasi lider.

Bizler yapılması gereken neyse yapmanın gayreti içinde olduk. İlk gün hava şartları çok ağır olduğu için çalışmalar olumsuz etkilendi.Havadan arama yapmak tipi ve kar nedeniyle aksadı. Termal kameralı helikopterler bile görevini yapamadı. Ama dün daha organize bir çalışma ortamı oldu

Şunu açıkça söylüyorum; Her gelen bilgi değerlendirilmiştir. Hamdolsun bugün artık Döngel Köyü'nde enkazın orada olduğu tespit edildi.Yanlış yerde arandığı söylendi sürekli. Mesela Sisne Bölgesi gezildi, dolaşıldı. En son enkaz noktası denilen nokta, verilen koordinatların içerisinde yer alıyor zaten.

Bugün de bu bölgeye ulaşılmaya çalışıldı. Döngel köyü sakinleri, başyta muhtar olmak üzere haber verdiler ve ekipler oraya hareket etti. 7-8 kilometre mesafeye kadar arabayla gidiliyor ama daha ileriye arabayla gidilemiyor.

Oradaki ekipler birbirleriyle koordineli olarak yaya olarak enkaz mahalline gidiyorlar. Çalışmaya ara vermiyoruz. Bu gece ne yapıp edip enkaza ulaşmaya çalışacağız. Süratle ne yapıp edip oraya ulaşacağız. Maalesef bize gelen bilgilere göre kurtulabilen yok. Bize gelen bilgiler bu istikamette.

BBP GENEL MERKEZİ UMUDUNU KORUYOR

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici, ''Şu saatte şunu biliyoruz ki bu (hayatını kaybeden) 5 kişi içinde Sayın Genel Başkanımız yok. Kendisine ulaşılamadı ve helikopter çevresindeki arama çalışmaları çevredeki mağaralara kaydırıldı'' dedi.

Destici, BBP Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada, Muhsin Yazıcıoğlu'nun sağlık durumuyla ilgili kesin bir bilginin olmadığını ve kurtarma ekiplerinin henüz Yazıcıoğlu'na ulaşamadığını belirtti.

Tüm Türk milletinden dua etmelerini isteyen Destici, henüz umutlarını kaybetmediklerini söyledi.Destici, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir canlı yayında, ''henüz resmi bir açıklama yapılmadığını, resmi açıklamayı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in yapacağını ifade ettiğini'' belirtti.Kazada 5 kişinin hayatını kaybettiğinin kesinleştiğini dile getiren Destici, bu kişilerin ölümünden büyük bir üzüntü duyduklarını söyledi.

Teşkilatlarından sükunetlerini muhafaza etmelerini isteyen Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:''Sonuç ne olursa olsun Allah'tan gelen her şeye razıyız. Bu bilinçle hareket edeceğiz, ama şu saatte şunu biliyoruz ki bu 5 kişi içinde Sayın Genel Başkanımız yok. Kendisini ulaşılamadı ve helikopter çevresindeki arama çalışmaları çevredeki mağaralara kaydırıldı.

Bütün dualarımız bunlardan olumlu bir sonuç çıkması yönünde. Hem Türk, hem İslam dünyasında onun sağlığıyla ilgili haber bekleyen ve onun için dua eden kardeşlerimize Yüce Rabbimizin onu bağışlamasını istiyoruz.''

Partililere itidalli duruşlarından dolayı teşekkür eden Destici, il dışındaki partililerden Genel Merkez'den davet gelmedikçe Ankara'ya hareket etmemelerini istedi.Bu arada BBP Genel Merkezi'nde kazada hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu.

YAZICIOĞLU'NUN EŞİ KÖYDE BEKLİYOR


Helikopter enkazının bulunduğunun kesinleşmesinden sonra BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun 'Onun bulunduğu yerde olmak istiyorum” diyen eşi Gülefer Yazıcıoğlu da cenazelerin getirileceği Kızılöz Köyü'ne gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*