Cenazesi Ege'yi buluşturacak

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

İsmail Cem’in cenazesine katılacak olan Türk ve Yunan Dışişleri müsteşarları, daha sonra Ege’deki sorunları masaya yatıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı görevi boyunca, Türk-Yunan ilişkilerinin düzelmesi konusunda büyük gayret sarfeden, o dönemdeki görevdaşı Yorgo Papandreu ile birlikte, ilişkilerde “bahar dönemini” başlatan İsmail Cem, cenazesinde de bu konuda katkı sağlayacak.

İsmail Cem’in İstanbul’da yapılacak cenaze törenine, Yunanistan Devleti adına, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Theodoros Kasimis katılacak. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nı ise, Müsteşar Ertuğrul Apakan temsil edecek. İstanbul’da, Yunan müsteşarı Apakan “ağırlayacak”. İki müsteşar arasında, cenaze töreni sonrasında Türk-Yunan ilişkileri konusunda bir de görüşme yapılması planlanıyor. Apakan, bu amaçla İstanbul’a “ekibini” de beraberinde götürüyor.

Cem’in cenazesinin ardından gerçekleşecek iki ülke Müsteşarları “buluşması”, aynı zamanda uzun süredir “tıkanmış” durumdaki, Ege’deki sorunların ele alındığı Türk-Yunan “istikşafi(sözlük anlamı: ne olup bittiğini anlamak için araştırma yapma) görüşmelerinin” yeniden açılması için bir fırsat olacak. Yunan Devleti’ni temsilen cenazeye gelen Dışişleri Müsteşarı Kasimis dışında, Cem’in bakanlık döneminde “yakın dostu” haline gelen, Yorgo Papandreu da törende hazır bulunacak.

Cem’e ilham veren filli kartpostal
İsmail Cem, hayatında yazdığı ikinci şiirini, CHP’den koptuğu 1995’te yazdı. “Veda” isimli şiirini yazarken hiçbir sağlık sorunu olmadığı halde İsmail Cem, yaşamdan kopup giderken hissedebileceklerini şairane bir duyarlılıkla taşıdı satırlarına. Şiirine ilham veren ise 1987’de İstanbul milletvekili seçildikten sonra kızı İpek Cem’in yolladığı bir kutlama kartıydı.

Kartın kapağını çevirince ise sırada taşınacak 4 fil daha olduğu görülüyor. Altında ise şöyle yazıyor; Üzerinde İngilizce “May you find continued success” yani “Başarılarınızın devamı dileğiyle....” İpek Cem, karta “Sevgili Baba... Hadi yine iyisin. Çok tebrikler” notunu düşmüş. İşte İsmail Cem bu kartın ilhamıyla da ikinci şiirini yazmış.

Erken ayrıldı
Önceki gün yaşamını yitiren Dışişleri eski bakanı, gazeteci ve yazar İsmail Cem’in İstanbul Bebek’teki evinde, dün sabah saatlerinden itibaren taziye ziyareti hareketliliği vardı. Ziyarete gelenler arasında İsmail Cem’in 57. hükümette birlikte çalıştığı Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Kültür Bakanı İstemihan Talay ile Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Ali Koç, İnan Kıraç da vardı. Özkan, “Türkiye’ye büyük emeği geçen,büyük bir insanı kaybettik. Çok erken aramızdan ayrıldı. Büyük acı duyuyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious