Cenevre Otomobil Fuarı'ndan çarpıcı kareler

Cenevre Otomobil Fuarı'ndan çarpıcı kareler.18530
  • Giriş : 05.03.2008 / 23:08:00

Fuarın bu yılki odak noktası, yeni teknolojiler ve alternatif yakıtlar olarak belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yıl 78. kez kapılarını otomobil meraklılarına açacak olan ve 30 ülkeden 260 firmanın katıldığı Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarında, 130 modelin dünya ve Avrupa tanıtımı yapılacak.

Fuar, 6-16 Mart 2008 tarihleri arasında ziyaretçiler tarafından görülebilecek. 77 bin 550 metrekarelik alanda 30 ülkeden 260 firmanın yeni modellerini sergilediği fuarda, yeni modellerin yanı sıra sıra dışı konsept modeller de yer alıyor.

Cenevre Otomobil Fuarında bu yıl, 130 modelin dünya ve Avrupa tanıtımı yapılacak. Geçen yıla göre daha geniş bir alanda düzenlenen fuarı 700 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuarın bu yılki odak noktası, yeni teknolojiler ve alternatif yakıtlar olarak belirlenirken, fuarda tanıtılacak modellerin 17’sini yeni teknolojili araçlar oluşturuyor. Bu yıl fuara ilk kez katılan Çinli marka BYD hibrid modeliyle fuarda yer alırken, Norveçli üretici Think Global ise elektrikli otomobilini tanıtacak. Japon otomobil markası Infiniti de ilk kez fuara katılacak.

Fuarda, Renault Megane Coupe Concept, Renault Koleos, Ford Fiesta, Ford Kuga, Honda Accord Sedan, Volkswagen Scirocco, Infiniti FX, Peugeot 308 SW, Volvo XC60 gibi modeller ilk kez meraklıların beğenisine sunulacak.

VOLKSWAGEN SCIROCCO’NUN DÜNYA TANITIMI FUARDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Volkswagen’in yeni nesil tasarım anlayışı hakkında önemli ip uçları barındıran yeni VW Scirocco’nun dünya tanıtımı da, Cenevre Otomobil Fuarında oldu.

Günlük kullanıma uygun, dinamik coupe tasarımlı, sportif sürüş özelliklerine sahip ve aynı zamanda uygun fiyat aralığıyla geniş bir müşteri kitlesine hitap etmesi hedeflenen yeni VW Scirocco’da ilk etapta, biri dizel olmak üzere toplam 4 adet modern motor seçeneğine yer verilecek.

1.4 TSI motor serisinin 122 HP’lik versiyonunun yanı sıra 160 HP’lik ve 200 HP’lik iki adet daha TSI teknolojili motor, VW Scirocco’da bulunacak. Bununla birlikte VW Scirocco’nun mevcut tek turbo dizel motor seçeneğini ise yeni nesil common-rail teknolojili 2.0 litre ve 140 HP’lik güç ünitesi oluşturacak.

FUARDA DACIA YENİ MODELİ SANDERO’YU TANITTI
Dacia, yeni modeli Sandero’yu 78. Uluslararası Otomobil Fuarında tanıttı. Dacia, 2008’den itibaren Dacia Logan, Dacia Logan MCV, Dacia Sandero ve ticari sınıftaki Dacia Logan Van ve Dacia Logan Pick-up’tan oluşan beş araçlık bir gam sunacak.

Logan platformu bazında geliştirilen beşinci araç olan Sandero ile Dacia, kompakt hatchback sınıfına açılacak. Piteşti fabrikasında üretilen Sandero, Haziran ayından itibaren Avrupa’da aşamalı olarak piyasaya sürülecek.

Türkiye’nin de içinde yer aldığı 51 pazarda faaliyet gösteren Dacia, bu yıl içinde Portekiz, İsveç, Danimarka ve Finlandiya’ya girmeyi hedefliyor.

TOYOTA, IQ VE URBAN CRUISER’I TANITTI
Toyota da küçük araç sınıfındaki iki yeni modeli ile Cenevre Otomobil Fuarında yer aldı. Toyota IQ ile markanın SUV modeli Urban Cruiser’ın tanıtımları Cenevre Otomobil Fuarında gerçekleştirildi.

İlk kez geçen yıl Frankfurt Motor Show’da konsept otomobil olarak sunulan IQ’nun, 2008 yılı sonlarında seri üretimine başlanması hedefleniyor.

Küçük şehir araçlarında yeni bir dönemi başlatması planlanan IQ’nun toplam uzunluğu 3 metre olarak tasarlanırken, IQ’nun çok yönlü oturma düzeni, 2, 4 ya da 3 kişilik bagaj düzenlemeli alternatifler sunuyor. Panaromik açılır tavanı ise ışığı her yönden içeri alarak geniş mekan hissi sağlıyor.

Toyota’nın yeni modeli Urban Cruiser ise SUV konforunu yaşarken yakıt tasarrufu da sağlamak isteyen sürücüler için bir alternatif sunacak. Çevreye karşı duyarlılığı ile de ön plana çıkan Urban Cruiser, düşük CO2 emisyon değerlerine sahip bulunuyor.

Toyota fuarda, çevreye duyarlı çalışmalar doğrultusunda geliştirdiği 2 yeni konsept aracı, Toyota 1/X Hibrid FFV (Flexible Fuel Vehicle), i-Real ve Plug-in hibrid prototipini de sergiliyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious