Cenevre'de Müslümana mezarlık yok

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Cenevre kentinde yaşayan Müslüman ve Yahudi toplumlarının, kendilerine devlet mezarlıkları dışında yeni mezarlıklar tahsis edilmesine yönelik girişimleri İsviçreli politikacıların engeline takıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cenevre eyalet parlamentosu, dün bu konuda yeni bir yasa teklifinin hazırlanmasını önerdi. Parlamentodaki gruplardan Radikaller, Hristiyan Demokratlar ve Sosyalistler, özel mezarlıkların laik ilkeleri tehlikeye sokacağını ve farklı dindeki toplumlar arasında ihtilaf doğmasına neden olacağına yönelik korkularını dile getirdi.

Dini toplulukları idare etmenin devletin işi olmadığına dikkati çeken Radikallerin milletvekili Michel Ducret, "Topluluklar arasındaki bölünmeler sivil toplumun zehridir. Yöneticilerin dini topluluklar arasındaki ihtilafları engellemek yerine, onları denetlemeye çalıştığı İrlanda ve Lübnan'da bu tutum çeşitli felaketlere neden olmuştur. Bu da bizim ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor'' diye konuştu.

Sosyal Demokrat milletvekili Christian Brunier ise "Dini ayrılıkların yayılmakta olduğu bir dönemde, kendimizi bu tehlikeye maruz bırakmamalıyız" dedi. Diğer yandan dine özel mezarlıkların kurulmasından korkulmaması gerektiğini belirten Sosyal Demokrat milletvekili Laurent Motinot, Cenevre'nin sağlam laik ilkeleriyle güçlü bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Cenevre'de tüm mezarlıkların devlete ait olması ve isme tahsis edilmemesini öngören bir yasa uygulanıyor. Ancak şehrin Yahudi ve Müslüman toplumları, ölülerini kendi dini törenlerine göre gömebilmek için ayrı mezarlıklar talep etmişti. Müslüman toplumu, kantonun kendilerine tahsis ettiği iki mezarlığın da dolduğunu ve mezarların kıbleye dönük olması için yeni yerlere ihtiyaçları bulunduğunu belirtmişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious