Cengiz Aytmatov defnedildi

Cengiz Aytmatov defnedildi.10673
  • Giriş : 14.06.2008 / 18:17:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:03:13

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, başkent Bişkek yakınındaki ''Ata Beyit'' kabristanında, babası Torekul Aytmatov'un yanına defnedildi. Aytmatov için devlet töreni düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Sovyet çağının sade yurttaşını anlatan romanlarıyla tüm dünyada okunan Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, başkent Bişkek yakınındaki ''Ata Beyit'' kabristanında, babası Torekul Aytmatov'un yanına defnedildi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, cenazede yaptığı konuşmada, ''Dünyada insanlar, ruhların halaskarını yitirdi. Aytmatov'un sözleri, dünyada milyonlarca insanın kalbinde çınladı'' dedi.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de katıldı.

Almanya'nın Nürnberg kentindeki hastanede salı günü vefat eden 79 yaşındaki Aytmatov, SSCB'den sonra Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'da Kırgızistan büyükelçisiydi.

NAAŞI ÖNCE ALA-TAU MEYDANINA GETİRİLDİ

Aytmatov'un naaşı başkentteki Milli Filarmoni'den alınarak Ala-Tau meydanına getirildikten sonra tören konuşmaları başladı.

Törende ilk konuşmayı yapan Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Kırgız halkının en büyük oğlunu kaybettiğini ve onun kalplerden hiç çıkarılmayacağını söyledi.
Rusya Kültür Bakanı Aleksandr Avdeiv de, Aytmatov'un sadece Kırgız edebiyatı için değil, dünya edebiyatı için de büyük katkıda bulunduğunu, Rusya ile Kırgızistan'ın dostluk ilişkileri için çaba sarfettiğini ve böyle büyük bir insanı kaybettikleri için çok üzgün olduğunu ifade etti.

Türkiye adına bir konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa Esen, dünyada Cengiz Aytmatov'un eserlerini okumayan bir ülke olmadığını söyleyerek, Türk halkının ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül adına Kırgız halkına ve yazarın yakın akrabalarına baş sağlığı diledi.

Esen ayrıca, Türkiye'deki başarılı bir okula en kısa zamanda Cengiz Aymatov'un isminin verileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious